Mata edukacyjna, jeden z pierwszych zakupów dla maluszka gdy skończy dwa, trzy miesiące. To wówczas po raz pierwszy zauważacie niezwykły kontakt z dzieckiem. Niemowlę zaczyna dłużej utrzymywać kontakt wzrokowy, uśmiechać się, gaworzyć. To również okres niezwykłego rozwoju zmysłów Waszych dzieci. To co dzieje się dookoła zaczyna szkraba bardzo interesować: słuch, wzrok, dotyk wyostrzają się – dziecko dosłownie chłonie jak gąbka otaczający go świat :)!

Mata edukacyjna to doskonały pomysł na spędzanie czasu z maluszkiem podczas jego aktywności. Taki mini plac zabaw, dzięki któremu dzieciaczek poznaje kolory, faktury materiału, słyszy nowe dźwięki – dobrze się bawi jednym słowem bo mata będzie mu towarzyszyć przez kilka następnych miesięcy. To na niej brzdąc będzie próbował się obrócić, to na niej będzie unosił rączki i nóżki do góry, czy leżąc na brzuszku podniesie pierwszy raz główkę, to na niej być może pierwszy raz będzie próbował chwycić swoją ulubioną zabawkę. Warto wybrać tą idealną, najlepszą dla Waszego malucha – no właśnie Jaka powinna być ta idealna mata edukacyjna?  – sprawdźcie nasze podpowiedzi.

Wygodna i bezpieczna przestrzeń 

Mata powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna dla Waszego maluszka. Ani za twarda ani za miękka. Elementy w niej zawarte nie mogą stanowić zagrożenia życia dla dziecka. Nie powinna mieć nic co maluszek mógłby połknąć ( zakrztusić się), w co mógłby się zawinąć ( udusić się ). Miejsce do zabawy jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczone  do rozrywki  i rozwoju Waszego dziecka. Maluch musi  czuć się tam dobrze – atrakcyjna, bezpieczna przestrzeń gdzie wszelkie ruchy maluszka nie są skrępowane.

Ważna informacja: Matę zawsze rozkładajcie na podłodze. Nigdy nie będziecie wiedzieli kiedy Wasz maluch zacznie się przekręcać, a ułożenie np na łóżku może grozić sturlaniem się i potłuczeniem niemowlęcia. Maluszek na macie zawsze powinien być w zasięgu Waszego wzroku.

Lilliputiens – Mata Edukacyjna Jednorożec Louise

Mata podłogowa, znanej belgijskiej marki Lilliputiens. W zestawie znajdują się elementy przestrzenne i szeleszczące. Mata na obrzeżach posiada poduszeczki, które zabezpieczają dziecko. Natomiast w środku znajduje się folia, umożliwiająca bezpieczne ślizganie się na niewielkiej powierzchni. Dodatkowo produkt został wykonany z różnych rodzajów faktur jak i kolorów, aby jeszcze bardziej pobudzać zmysły maluszka. Średnica: 100cm

Wielofunkcyjna – mata rośnie razem z dzieckiem 

Decydując się na zakup maty warto przeanalizować ją pod kątem wielu funkcji jakie może pełnić. Dzieci szybko rosną i okazuje się, że mata podłogowa także po jakimś może zmienić swoją funkcję – zabawki doczepione do maty można odczepić aby nadal towarzyszyły Waszej pociesze, a samą matę można wykorzystać np jako ozdobę na ścianie lub wygodny kocyk do zabawy z ulubionymi zabawkami.

Skip Hop – Mata Edukacyjna Chmurka

Mata Chmurka, amerykańskiej marki Skip Hop to wspaniała zabawka edukacyjna, która pobudza umiejętności ruchowe oraz pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy i emocjonalny Niemowląt. Poszczególne elementy Maty Chmurka, zostały zaprojektowane tak, by wraz z upływającymi miesiącami – zabawka rosła wraz z dzieckiem i odpowiednio stymulowała jego zmysły. Mata, wykonana jest z miękkiego materiału o różnorodnej fakturze urozmaicona w dodatkowe atrakcje – dotykając je Maluch sam może sprawić by zaszeleściły lub zapiszczały.

Do Maty, można przymocować specjalny pałąk na zabawki. Zawieszki nad główką Dziecka -grająca Owieczka (melodia „You Are My Sunshine”), świecąca Gwiazdka, chmurka Piszczałka, Ptaszek grzechotka oraz lusterko Słoneczko – zachęcać będą do aktywności motorycznej i manualnej – dzięki temu Maluch będzie próbował poruszyć lub złapać zawieszkę, sprawdzić co ono potrafi, czy dzielnie podnieść główkę aby się mu dokładnie przyjrzeć. W zestawie z matą znajduje się również pikowana poduszka Tummy Time, która mobilizuje Najmłodszych do leżenia na brzuszku i pomaga im utrzymać prawidłową pozycję. Około roku, gdy nasza pociecha wyrośnie już z typowej Maty Edukacyjnej – matę można zawiesić na ścianie dziecięcego pokoju, a ulubione zabawki – dzięki uniwersalnej zawieszce – zamocować na ramie łóżeczka, przy foteliku samochodowym lub w wózku.

 

wykonana z bezpiecznych materiałów

To ważne aby przestrzeń ( miejsce), gdzie Wasz brzdąc będzie spędzał większość czasu w ciągu dnia, było wykonane z bezpiecznych materiałów.  Wiszące zabaweczki powinny być wykonane z takich materiałów aby mieć pewność, że brzdąc może swobodnie wpychać je do buzi, gryźć.  Na macie dziecko będzie leżeć na brzuszku, na pleckach, często ( np w lecie z odkrytymi nóżkami i rączkami ) – materiały nie powinny być szorstkie, drażniące delikatną skórę dziecka. To na co powinniście zwrócić uwagę to materiały, z których wykonana jest mata nie powinny zawierać  BPA, PVC oraz ftalanów.

Skip Hop – Mata edukacyjna Tipi Camping

Mata edukacyjna Leśne Zwierzątka w Tipi amerykańskiej firmy Skip Hop.
Unikalne, miękkie wsporniki Tipi imitują drewno. Są ze sobą związane tasiemkami. Przestrzeń do zabawy zamyka zabawne tło z siateczki . Mata posiada mięciutką poduszeczkę Tummy Time – śpiącego misia, która pozwala maluszkowi ćwiczyć leżenie na brzuszku.

Różnorodne struktury materiału, z którego stworzona jest mata skłaniają dziecko do dotykania, miętoszenia, szeleszczenia, a leśne wzory i kolory pobudzają jego zmysły!

Łatwe składanie

Ta funkcja będzie szczególnie istotna w małych pomieszczeniach, gdzie dosłownie każdy centymetr jest na wagę złota 😉 łatwe składanie jest istotne także w momencie wyjazdów rodzinnych kiedy to nie wyobrażacie sobie wyjechać bez maty.

Tiamo – Mata Edukacyjna Miffy Różowa

Niezwykle miękka, zachęcająca do zabawy i odpoczynku mata holenderskiej marki Tiamo. Wykonana z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów. Idealna od około 2-3 miesiąca. Zestaw zawiera 4 zawieszki z przeuroczą króliczką Miffy. Bardzo łatwa w montażu.

Zmysły najważniejsze

Wybierając matę idealną pamiętajcie, że to z nią Wasz maluch odbędzie pierwszą „podróż poznawania swoich zmysłów”. Mata wspiera rozwój manualny i motoryczny malucha. Zwróćcie uwagę na ilość zabawek, dźwięków, funkcji jakie „oferuje”. Wszystkie szeleszczące, wystające elementy a la metki mile widziane ( dzieciaki je uwielbiają ) To co wisi na pałąku nad głową maluszka ma ogromne znaczenie!

Możliwość przyczepiania i odczepiania elementów jest równie istotna. Możecie zamieniać je miejscami, wieszać nowe, co spowoduje, że maluszek tak szybko się nie znudzi. Zawieszone lustereczko również jest świetnym dodatkiem. Dzieci uwielbiają poznawać nie tylko nowe faktury i dźwięki ale podziwiać swoje odbicie i robić do niego „niesamowicie śmieszne” miny.

Skip Hop – Mata Edukacyjna Wesołe Podwórko

Unikatowe, interaktywne, miękkie pałąki zapewniają fantastyczną zabawę poprzez dźwięk i wizualizację. Mata gra muzykę (3 różne piosenki) oraz wydaje zabawne dźwięki zawsze wtedy, kiedy dziecko pociągnie za jedną z czterech dwustronnych zawieszek. Ponadto na łukach znajdują się kolorowe światełka, które działają w dwóch trybach: pierwszy z nich pozwala dziecku podążać wzrokiem za światełkami, natomiast drugi to prawdziwy pokaz świetlny! Na pałąku znajdują się przyciski, które pozwalają regulować pracę maty: przycisk do uruchamiania maty, przycisk regulujący muzykę i przycisk do regulacji światła.

Mata rośnie razem z dzieckiem – może bawić się na niej leżąco, na siedząco, a kiedy podrośnie, korzystać z maty jak z miękkiego, edukacyjnego kocyka. Do maty dołączona jest poduszka Tummy Time w kształcie jamnika, która pomoże dziecku wygodnie ułożyć się na brzuszku.

żywe kolory czy pastelowe odcienie

To jest jeden z najczęstszych dylematów: jakie kolory powinny być dominujące ? – Te jaskrawe, mocne odcienie czy raczej przytłumione, pastelowe?. Oczywiście te pierwsze bardziej przyciągają uwagę maluszków, ale wcale nie jest powiedziane, że te w delikatniejszych, spokojniejszych kolorach w mniejszym stopniu rozwiną zmysły Waszych dzieci.  Tutaj decyzję musicie podjąć sami.

Kids Concept – Edvin Mata Edukacyjna Szara

Mata edukacyjna, skandynawskiej marki Kids Concept. Wykonana z bezpiecznych materiałów  dla maluszków. Na pałąkach znajduję się 5 zabawek. Po odpięciu akcesoriów mogą one służyć jako zabawki. Łuki mocowane są do maty na rzepy, łatwe do usunięcia. Podczas zabawy dziecko będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie.

A wybór jest naprawdę duży – Wszystkie Maty sprawdźcie TUTAJ