Moi Drodzy rozpoczynamy cykl materiałów „MAMISSIMA WE WNĘTRZACH” Przy wsparciu Oli Bobrowicz –  Nadolny, architektki wnętrz oraz autorki pięknego bloga o wnętrzach i rodzicielstwie postaramy się przeprowadzić Was przez krętą drogę jaką jest projetkowanie wnętrz dla tych najbardziej wymagających 😉 czyli dzieci. Zróbcie sobie kubek gorącej herbaty lub zimnej lemoniady i zaczynamy !

Jak powstaje koncepcja pokoju dziecięcego.

Jestem projektantką wnętrz, prowadzę bloga msbaika.pl, a nade wszystko jestem mamą 3-letniej Poli. Mój świat kręci się wokół dzieci i wnętrz. Każdego dnia widzę problemy i wyzwania przed którymi stają rodzice, chcący zapewnić swoim dzieciom to, co najlepsze. Codziennie też sama zastanawiam się, jak mogłabym udoskonalić przestrzeń, w której przebywa moja córka. Czy na pewno jest ona spójna, funkcjonalna i nade wszystko czy jest bezpieczna? Jakie są najważniejsze elementy wystroju i jak połączyć je ze sobą tak, aby Pola chciała spędzać czas w swoim pokoju? Aby chciała zapraszać przyjaciół, bawić się i odpoczywać? Jak zaprojektować pokój dziecięcy aby był on komfortowy i aby wystrój był wystarczająco stymulujący?

Zdjęcie pokoju Poli.

Wszystkie te pytania i wątpliwości to moja codzienność jako mamy i jako projektanta wnętrz. Jeśli jesteście ciekawi jak łączę swoją wiedzę i doświadczenie z dziecięcym światem – koniecznie zostańcie z nami. Mamissima i ja – Ms Baika będziemy mieć dla Was garść porad i inspiracji. Na początek ukaże się cykl artykułów, które cyklicznie pojawiać się będą na blogu mamissima.pl i będą przybliżać problematykę związaną z projektowaniem przestrzeni dla dzieci.

Zdjęcie pokoju – inspiracja.

Artykuły dotyczyć będą czterech głównych zagadnień:

1. koncepcji
2. funkcjonalności
3. projektowania na miarę

4. spójności estetycznej

Dzisiaj skupimy się na wstępnej fazie projektowania pokoju dziecięcego. To tzw. etap koncepcyjny, który zajmuje zazwyczaj dość dużo czasu. Polega na zebraniu i przefiltrowaniu jak największej liczby informacji. To wtedy rodzi się większość pomysłów, omawiane są potrzeby i oczekiwania. Dużą część czasu poświęca się również na rozmowy o estetyce. To czas gdy projektant i klient poznają się bliżej i moment, kiedy należy być szczególnie wsłuchanym w klienta aby pomóc mu przejść przez gąszcz pomysłów i inspiracji. W przypadku pokoi dziecięcych etap ten jest szczególnie istotny dlatego, że bardzo często zdarza się, że w przestrzeniach tych zbyt dosłowne traktuje się inspiracje, które wpływają realnie na zmniejszenie pola dla dziecięcej wyobraźni…

Zdjęcie inpiracji – pokój dziecięcy

Najważniejsze informacje jakie gromadzi się podczas prac nad powstaniem koncepcji wnętrza dla dziecka dotyczą jego wieku, charakteru, potrzeb oraz ewentualnie ograniczeń. Nieoceniona jest tutaj wiedza rodziców dotycząca ich potomstwa. Im więcej informacji są oni w stanie podać, tym lepiej projektant może poznać dziecko, a co za tym idzie dostosować przestrzeń do jego unikatowych potrzeb. W przypadku pokoju dziecięcego równie ważna jak potrzeby jest estetyka. Najczęściej to rodzice wyznaczają dziecku pewne ramy i standardy, w których ich pociecha się porusza. Rolą projektanta jest szanowanie tych ram i proponowanie rozwiązań właśnie w ich obrębie. Istnieje jeszcze jeden aspekt związany z projektowaniem pokoi dziecięcych a mianowicie dobre ustawienie priorytetów. Zarówno rodzice jak i dziecko powinni mieć świadomość, że nie wszystkie pomysły da się wykonać i nie wszystkie elementy ze sobą połączyć. Szczególnie w pokojach dziecięcych należy dokładnie wybierać poszczególne elementy wyposażenia, uważać z nadmiarem dosłowności i unikać przytłoczenia, które przyczynić się może do przebodźcowania dziecka.

Przyjrzyjmy się teraz konkretnemu przykładowi. Jakiś czas temu zgłosiła się do nas Basia Kurdej-Szatan, która chciała odmienić pokój swojej 5 letniej córeczki Hani. Hania wchodzi w taki wiek, że przestaje być przedszkolakiem a niedługo rozpocznie swoją przygodę ze szkołą. To czas, kiedy wielu rodziców decyduje się na zmiany w dotychczasowym pokoju dziecka. Moment kiedy jego potrzeby się zmieniają, a oczekiwania rosną. Coraz większy nacisk zostaje położony na samodzielność, zmieniają się relacje społeczne… Dziecko zaczyna coraz bardziej wyrażać swoje zdanie i komunikować swoje potrzeby.

Zdjęcie: Ola z planami na budowie, w pokoiku 5 -letniej Hani przed zmianami.

Basia miała jasno sprecyzowane oczekiwania. Chciała, aby pokój Hani był przede wszystkim funkcjonalny, z dużą ilością miejsca do przechowywania.

Szczególnie istotne było dla niej miejsce do pracy. Oczekiwała że córka będzie miała wygodne i ergonomiczne biurko przy którym dziewczynce będzie wygodnie. Basi zależało również na subtelnym klimacie wnętrza. Chciała, aby pojawiły się elementy cukierkowe, vintage, skandynawskie… Całość miała być eklektyczna ale połączona jedną spójną ideą.

 

Zdjęcie pokoju w stylu vintage

Zdjęcie pokoju w stylu skandynawskim

Zdjęcie pokoju w stylu dziewczęcym/cukierkowym.

Wszystkie pomysły Basi zostały spisane i przeanalizowane. Pojawiło się kilka różnych koncepcji funkcjonalnych i kilka różnych propozycji estetycznych. Po przedyskutowaniu wiedzieliśmy już dokładnie, która wersja jest tą wymarzoną. W trakcie prac koncepcyjnych powstały też dwa moodboardy (czyli tablice inspiracji) nad którymi pracowaliśmy tak długo, aż każdy element do siebie pasował. Wybrany został jeden z nich

 

Pokój Hani będzie jasny z jedną dominującą ścianą w kolorze brudnego różu i złotymi naklejkami. Znajdzie się miejsce na dużą szafę w zabudowie, skrzynie do przechowywania, wygodne łóżko z baldachimem. Istotny będzie kącik do pracy, w którym zmieści się bardzo funkcjonalne, regulowane biurko i krzesło od firmy Paidi. Nad biurkiem pojawi się kolorowa i edukacyjna mapa z Dekornika. Przytulności wnętrzu nada dziewczęcy dywan od Lorena Canals i liczne tekstylia.

Już teraz możecie sprawdzić co znalazło się pokoiku Hani  – tutaj !

zdjęcie 

 

Jesteście ciekawi dalszych efektów naszych prac? Zostańcie z Mamissima.pl!

Już w następnym artykule podpowiemy Wam czym jest funkcjonalne projektowanie.