Co zrobić aby kąpiel maluszka przebiegła bezpiecznie? Przede wszystkim należy podejść do zadania spokojnie. Podpowiemy o co zadbać przed i po kąpieli aby Wasz szkrab po całym rytuale poszedł grzecznie spać. W końcu „kąpiel” to doskonała okazja nie tylko do tego aby brzdąca umyć, ale także aby go uspokoić, wyciszyć, odprężyć.

Kąpiel to wspaniała „przygoda” nie tylko dla maluszka ale i dla jego rodziców  – zaraz się o tym przekonacie.

Od czego zacząć?

Przed kąpielą warto przygotować wszystkie niezbędne rzeczy do  jej przeprowadzenia . Warto pomyśleć także o ubranku, pieluszkach, kosmetykach tak aby nie biegać w popłochu z dzieciaczkiem zawiniętym w ręcznik po całym mieszkaniu w poszukiwaniu wszystkich rzeczy.

Przygotowanie tzw. „frontu robót” 😉 pozwoli także na spokojne przeanalizowanie całego procesu kąpieli przed, aby w momencie jej trwania skupić się wyłącznie na maluszku.

  • rozbieranie maluszka
  • kąpiel z użyciem kosmetyków
  • wycieranie maluszka, nawilżanie
  • zakładanie pieluszki, przebieranie w ubranko, czesanie, obcinanie paznokci

Trzymajcie się tych zasad 

  • Myjcie  tylko to, co widzicie. Unikajcie wkładania czegokolwiek do kanału słuchowego lub nosa dziecka.
  • Każde dziecko jest inne, jednak niektóre z nich nie lubią kąpieli niedługo po karmieniu. Wiele mam uważa, że najlepszy czas na kąpiel jest przed jedzeniem.
  • I pamiętajcie  — NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli oraz na przewijaku zaraz po kąpieli.

 

zdjęcie: Kaśka Marcinkiewicz

Gdzie kąpać?

Kapanie maluszka powinno odbywać się w przystosowanym do tego miejscu. Nie zapominajcie o swoim kręgosłupie ( zarówno w procesie nalewania jak i wylewania wody )

Wanienkę na stojaku najlepiej ustawić w pobliżu przewijaka gdzie znajdują się niezbędne do kąpieli akcesoria i ubranka maluszka.

Zdjęcie: Ewa Przedpełska

Do kąpieli maluszka świetnie ( szczególnie w podróży ) sprawdzi się Wam miękka wkładka do zlewu czy umywalki. Lekkie i bezpieczne rozwiązanie dla rodziców maluszków lubiących podróżowanie z dzieckiem.

Zdjęcie: Kaśka Marcinkiewicz

Jakich kosmetyków użyć ?

Na początek ( zanim oswoicie się z kąpielą noworodka, niemowlęcia ) nie wybierajcie zbyt oleistych kosmetyków. Wystarczy delikatny płyn do kąpieli wlany do wody w wanience.

Stosujcie te najbardziej naturalne: bez wszelkich sztucznych substancji, peg’ów, parabenów. Najlepsze będą także te bezzapachowe, organiczne.

Zarówno płyn, balsam jak i chusteczki czy pieluszki powinny być jak najbardziej naturalne.

Oczywiście cudowną alternatywą będą pieluszki biodegradowalne, takie które w najmniejszym stopniu wpłyną na poziom zaśmiecenia na ziemi – w końcu wszyscy powinniśmy walczyć o lepsze jutro dla naszych dzieciaków.

Zdjęcie: Kaśka Marcinkiewicz

Ręcznik, otulacz, ubranka

Wybierając ręcznik powinniście zrobić test na sobie. Jeśli jest miły w dotyku to pierwsze dobre wrażenie ma za sobą.  Dobra bawełna czy organiczny bambus są bardzo chłonne. Zarówno ręcznik czy okrycie kąpielowe powinno mieć kapturek. Dzieciaczki zaraz po kąpieli nie lubią zmiany temperatury z przyjemnej ciepłej wody do temperatury otoczenia. Warto wówczas szybciutko otulić brzdąca w miły ręczniczek.

Zwracając uwagę na otulacze ( świetnie sprawdzą się do okrycia maluszka po wytarciu ręcznikiem ) zwróćcie uwagę czy są organiczne, z naturalnych włókien bambusa czy muślinowe. Te drugie szczególnie z każdym kolejnym praniem będą coraz milsze w dotyku.

Zdjęcie: Kaśka Marcinkiewicz

Właściwości bambusa ( na to warto zwrócić uwagę szczególnie gdy kompletujecie śpioszki czy body dla maluszków ):antyalergiczny, antybakteryjny, antygrzybiczny,miękki jak kaszmir, przyjazny środowisku, biodegradowalny, pochłaniający wilgoć i wchłaniający pot, antystatyczny, chroni przed szkodliwymi promieniami UV, odświeżający, działa jak dezodorant wolny od pestycydów i innych środków chemicznych.

Przydatne gadżety.

Przydatne gadżety to takie dzięki, którym cały proces kąpieli przebiega sprawniej i bezpieczniej.

Wkładka do wanienki przyda się tym, którzy mają maleńkie dzieci i nie czują się komfortowo kąpiąc je w „głębokiej wanience”

Termometr – dzięki niemu będziecie wiedzieli czy woda nie jest za gorąca czy za chłodna.Temperatura wody do kąpieli dziecka powinna wynosić około 37 stopni. Po napełnieniu zlewu lub wanny zamieszaj wodę ręką, aby nie było gorących miejsc.

Zdjęcie: Ewa Przedpełska

Klęcznik od SKIP HOP to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy kąpią maluszki w wanience ustawionej w dużej wannie i zwyczajnie klęczą kąpiąc maluszki. Raz uda się bez szwanku klęczeć bez klęcznika. Co innego poczują Wasze kolana jeśli kąpiecie maluszka codziennie. Ten gadżet przyda się Wam także wówczas gdy dziecko podrośnie i kąpiel nie będzie trwała jedyne 10-15min a czasem przedłuży się nawet do godziny 😉

Zdjęcie: Kaśka Marcinkiewicz

Przenośny organizer, w którym będzie wszystko czego potrzebujecie: pieluszki, ubranko, kosmetyki, myjka – wszystko w jednym miejscu.

Oddzielne przegródki, wodoodporna tkanina  – bardzo przydatny zawsze tam gdzie kąpiecie maluszka może być z Wami.

Szczoteczka do włosów  oraz zestaw akcesoriów do obcinania paznokci 

Śpiworek to bardzo dobry strój zaraz po wykąpaniu maluszka. Jest wygodny ciepły i nie pozwoli się rozkopać Waszemu dzieciaczkowi.

Jeśli uważnie przeczytaliście nasz materiał wystarczy zachować spokój abyście wykąpali maluszka sprawnie i bezpiecznie – POWODZENIA 🙂 

Polecamy także  niezawodne porady dotyczące kąpieli naszego Eksperta Mamissimy Pawła Zawitkowskiego 

Zdjęcie profilowe: Kaśka Marcinkiewicz / projektmatka.pl