Zapraszamy na materiał przygotowany przed EDYTĘ LITWINIUK, która zaledwie przed miesiącem została mamą po raz trzeci – Mieliśmy tą ogromną przyjemność skompletować dla EDYTY i jej córeczki  wyprawkę  Sport w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce i  jest integralną częścią jej rodziny. Należy do niego podchodzić z głową i uprzednim przygotowaniem. A Edyta doskonale wie jak się do niego zabrać i kiedy to dokładnie zrobić. Dwa miesiące przed urodzeniem swojej trzeciej córeczki wydała płytę DVD „FIT MAMA” z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży i po ciąży – możecie ją zamówić TUTAJ

Doświadczenie jakie zebrała świadczy o tym, że mamy do czynienia z prawdziwym EKSPERTEM – poniższa lista dokonań robi wrażenie :)!

 • absolwentka studiów doktoranckich w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
 • trener personalny
 • absolwentka kierunku dietetyka i planowanie żywienia
 • magister wychowania fizycznego
 • autorka projektu „Jak Zostać Fit Mamą?
 • autorka Pregnicious Program Edyta Litwiniuk (o mój autorski PREGNICIOUS PROGRAM EDYTA LITWINIUK został oparty projekt dla kobiet w ciąży, który otrzymał wsparcie i patronat Instytutu Matki i Dziecka)
 • autorka programu BODY LIFTING dla wiecznie początkujących wydanego dla magazynu SHAPE
 • TOP TRENERKA SHAPE
 • wykładowca na kursach instruktorskich i trenerskich, przez ostatnich 10 lat przeszkoliłam kilka tysięcy trenerów na różnego rodzaju kursach i szkoleniach instruktorskich i trenerskich
 • wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w lekkiej atletyce i była zawodniczką kadry narodowej
 • trener II klasy lekkoatletyki
 • instruktor fitness–kulturystyki
 • instruktor fitness–nowoczesne formy gimnastyki
 • instruktor kajakarstwa
 • wychowawca placówek wypoczynku dzieci i młodzieży
 • absolwentka Enter to Strongfirst Kettlebell metodą Hardstyle sygnowaną przez Pavla Tsatsoulina
 • organizatorka obozów sportowych dla dzieci, młodzieży i rodzin, a także wyjazdów fitness i wczasów odchudzających
 • trener przygotowania wszechstronnego i kondycyjnego sportowców różnych dyscyplin
 • organizator szkoleń i warsztatów dla kobiet w ciąży i po ciąży, między innymi „Healthy Ciąża” razem z Anią Lewandowską
 • właściciel Akademii Sportowo-Szkoleniowej Extreme Academy

1 .  Ćwiczenia w ciąży i po ciąży

 

Temat ciągle eksploatowany i ciągle do końca  niezgłębiony . Proszę wymień 5 przeciwskazań do ćwiczeń w ciąży ( kiedy absolutnie nie powinnyśmy ćwiczyć ) oraz 5 przeciwskazań do ćwiczeń po ciąży?

 

Na samym początku warto dodać, że to lekarz powinien zdecydować o tym czy możemy ćwiczyć, czy też nie. Nawet pomimo tego, że czujemy się dobrze. A bezwzględne przeciwwskazania do aktywności ruchowej w okresie ciąży to m.in. nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą, krwawienia i plamienia, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia, przedwczesna czynność skurczowa, itd. Po porodzie natomiast w pierwszej kolejności zalecam wyspanie się w miarę możliwości, a potem dopiero ćwiczenia. Najważniejszy jest komfort mamy i tak naprawdę to również lekarz powinen zdecydować czy możemy ćwiczyć. A jeśli chodzi o przeciwwskazania to wszystko zależy od tego kiedy chciałybyśmy zacząć ćwiczyć i w jaki sposób. Niektóre ćiwczenia we wczesnej fazie połogu są zalecane, np. na mięśnie dna miednicy. Na pewno musi się zakończyć połóg, choć w jego trakcie dobrze wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże nam wrócić do formy po porodzie. Należy zaczekać aż zagoją się wszystkie rany, np. krocza czy na brzuchu po cięciu.

 

 

 

Kiedy można zacząć ćwiczyć w ciąży?

Literatura mówi o tym, że kobieta która była aktywna przed ciażą może ćwiczyć cały czas wykluczająć z treningu te dni w których pojawiłaby się miesiączka gdyby w ciąży nie była. Natomiast dziewczyna, która nie ćwiczyła przed ciążą może zacząć ćwiczyć od 2 trymestru, czyli po zakończeniu 12 tygodnia. Ja natomiast mając kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z kobietami uważam, ze możemy zacząć ćwiczyć dopiero od 2 trymestru, gdy ciąża jest już ustabilizowana. Niestety żyjemy w takich czasach, że albo kobiety mają problem z zajściem w ciążę albo mają problem z jej utrzymaniem. Dlatego 1 trymestr jest czasem na odpoczynek, po to by nasza ciąża się ustabilizowała właśnie, a zarodek spokojnie zagnieździł.

 

Kiedy można zacząć ćwiczyć po ciąży?

Niektóre ćwiczenia zalecane są już podczas połogu np. na mięśnie dna miednicy czy mięsięń poprzeczny brzucha. Ale do pełnej aktywności możemy wrócić tak naprawdę po 6 tygodniach po porodzie naturalnym i 12 po cięciu cesarskim. Każde ciało jednak jest inne, więc należy się wsłuchać w swój organizm i oczywiście skonsultować ze swoim lekarzem i fizjoteraputą.

 

Nacisk na jakie partie ciała kładziemy ćwicząć w ciąży ( co możemy bardziej eksploatować, a co powinnyśmy wtedy oszczędzać ) ?

W pierwszej kolejności powinnyśmy ćwiczyć mm. dna miednicy, by uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu czy obniżaniem narządów rodnych. Prócz tego możemy wzmacniać mm. grzbietu, ramion, ud i pośladków. Bezwzglednie powinnyśmy unikać wykonywania ćwiczeń na mm.brzucha. Całkowicie zrezygnujmy z „brzuszków“ zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

 

Po ciąży co możemy robić w jakich odstępach czasu: nogi,  kręgosłup, brzuch? Jak możemy na co dzień wzmacniać kręgosłup?

Ćwiczenia na poszczególne partie warto równocześnie wprowadzać i w zasadzie od treningu ogólnorozwojowego powinnyśmy zacząć, czyli po zakończeniu połogu. Choć często zdarza się też tak, że już wcześniej zaczynamy wykonywać ćwiczenia na mm.grzbietu, bo od karmienia i niewygodnej pozycji zaczynają boleć nas plecy. Przede wszytskim polecam wszystkie ćwiczenia w pozycji odciążającej, czyli w klęku podpartym i… oczywiścei polecam mój trening „Zdrowy Kręgosłup“ z mojej płyty dvd FIT MAMA.

 

Jak to wyglądało w Twoim przypadku? ( wcześniejsze ciąże – ćwiczenia w ciąży oraz po ciąży)?

W każdej ciąży byłam aktywna i ćwiczyłam z moim Pregnicious Programem, który teraz został wydany na płycie treningowej już wcześniej wspomnianej FIT MAMA. Zaczynałam ćwiczyć po zakończeniu 1 trymestru, a kończyłam około 30 tygodnia ciąży. Bardzo słuchałam swojego ciała i nie narzucałam sobie dycypliny, że w każdym tygodniu muszę ćwiczyć 3-4 razy. Były tygodnie bez treningu, a były też takie kiedy ćwiczyłam 4 razy. Należy podejść do tematu na spokojnie i rozsądnie.

 

Co to oznacza być FIT MAMĄ? Dlaczego warto się ruszać ( ćwiczyć )?

Promuje wśród kobiet hasło FIT MAMA i pewnie zdziwię niektórych, że nie oznacza ono tylko super wysportowanej dziewczyny z sześciopakiem na brzuchu. FIT MAMA to dla mnie przede wszystkim kobieta, która zaszczepia zdrowy i aktywny styl życia wśród całej rodziny, bo to przecież od nas Mam właśnie zależy co ląduje na talerzach naszych najbliższych. To od nas zależy jak spędzimy popołudnie i czy będzie to spacer, wyjście na basen czy oglądanie telewizji. Zależy mi na tym by w dobie otyłości Mamy dawały przykład swoim dzieciom i swoim partnerom i pokazywały, że można być FIT całą rodzinką dbając o siebie i jednocześnie spędzając ze sobą dużo czasu.

 

Jesteś autorką Pregnicious Program – opowiedz coś o nim?

To program, który opracowałam kilka lat temu kiedy byłam w pierwszej ciąży. Brakowało mi na rynku bezpiecznego zestawu ćwiczeń dla kobiet w okresie macierzyństwa i jednocześnie takiego, który byłby dostępny dla każdej kobiety bez względu na to gdzie mieszka i jakim sprzetem dysponuje. Przez te 7 lat ćwiczyło z nim tysiace kobiet i przeszkoliłam z niego setki trenerów i instruktorów sportu, którzy prowadzą swoje podopieczne według idei Pregnicious. O mój program również są prowadzone zajęcia za granicami naszego kraju, np. w Anglii czy Australii. I dwa miesiące temu w końcu udało mi się wydać go na płycie FIT MAMA i spotkał się z ogromnym odzewem, bo musiałam robić dodatkoy nakład. Dziewczyny są zachwycone i ja też 😉

 

Wskazówki jak zmocnić ciało po urodzeniu trójki dzieci dietą ?

Dieta, a właściwie zdrowy tryb życia zarówno w ciąży jak i w trakcie czy po to przede wszytskim zdrowe wybory żywieniowe. Jak najmniej słodyczy, produktów przetworzonych, fast foodów, napojów kolorowych, alkoholu, itd. To przede wszystkim spożywanie regularnych posiłków opartych o niski indeks glikemiczny, dużo surowych owoców i warzy i dużo wody mineralnej, niegazowanej.

 

Jak długo dochodziłaś do siebie po ciążach ?  Jak jest teraz?

Przepraszam muszę to powiedzieć, ale bardzo szybki do siebie dochodziłam. A w tej 3 to najszybciej. Wszystko spowodowane było cukrzycą ciążową i ostrym trzymaniem diety opartej o wyzej wymienione produkty. W 3 ciazy miałam tak złe wyniki, że nie było litości. Dieta trzymana na 110 %, aktyność na 100 %. Wszystko z myślą o zdrowiu Maluszka i przy okazji zyskała moja figura. Szczerze polecam jedzenie w ciąży dla dwojga, a nie za dwoje. Jakość produktów, a nie ilość jest kluczowa. Duzo zdrówka życzę wszytskim Mamusiom i rozsądku w tym szczególnym okresie.

SPRAWDŹCIE PROPOZYCJE 5 ĆWICZEŃ EDYTY LITWINIUK dla kobiet w ciąży TUTAJ

EDYTA LITWINIUK