Kiedy na świecie pojawia się maluszek uwaga każdej mamy skupiona jest w 100% na nim. Jak pielęgnować?, jak tulić by zasnęło?, jak karmić? – to pytania, które nieustannie kłębią się w głowach zatroskanych rodziców.

Naturalne karmienie dziecka jest ściśle powiązane z dietą mamy. O tym jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej, dlaczego należy ją tak planować aby nie zapominać o sobie oraz jak połączyć cel „karmienie” z „dojściem do formy po porodzie”   zapytaliśmy mamę z dużym doświadczeniem _ Edytę Litwiniuk, która w tym roku po raz trzeci została mamą 🙂

Na zdjęciu Edyta Trzyma dużego królika Miffy – Tiamo

Dieta Mamy karmiącej

 

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej – podstawowe założenia, ilość posiłków, ilość wody ( pod kątem karmienia piersią )?

 

Mama karmiąca w swoim jadłospisie powinna uwzględnić produkty świeże, nieprzetworzone i najlepiej sezonowe. Często dziewczyny oprócz oczywiście odpowiedniego odżywiania w kontekście zdrowia maluszka i swojego pragną wrócić do formy po porodzie, dlatego zawsze podkreślam, że odpowiednie odżywianie powinno być kluczowe gdy chcemy odzyskać swoją dawną sylwetkę. Jednak mama karmiąca nie powinna drastycznie ciąć kalorii, co też może być trudne z powodu ciągłego apetytu spowodowanego karmieniem. Powinnyśmy dać sobie co najmniej 3 miesiące na rozkręcenie i ustabilizowanie się laktacji i później powolutku te kalorie obcinać, ale pozostawiając je na poziomie około 2500 kcal, nie mniej. Powinnyśmy zjadać 5-6 posiłków i stawiać na jakość produktów. Ważne, by potrawy były przyrządzane na parze, gotowane, pieczone lub duszone. Unikajmy smażenia, które z reguły nie jest zdrowe. Ważne jest również nawadnianie. Powinnyśmy spożywać około 2,5 litra wody. Na szczęście organizm kobiety jest tak skonstruowany, że w momencie przystawienia maluszka do piersi od razu sygnalizuje o wzmożonym pragnieniu. Dobrze jest pić wodę mineralną, niegazowaną z ilością wapnia powyżej 150 mg.

 

pojemniki na mleko BEABA

Na jakie produkty powinnyśmy postawić nacisk tworząc dietę dla mamy karmiącej a z jakich warto zrezygnować?

W pierwszej kolejności należy zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, fast foodów, napojów gazowanych, kolorowych i alkoholu. Również zrezygnowałabym z surowego mięsa. Postawiłabym na węglowodany złożone, dobre źródła białka i zdrowe tłuszcze. Nie zapomnijmy o suplementacji witaminami i minerałami.

 

Karmiąc mamy często narzekają na wypadanie włosów, spadek jakości napięcia skóry – czy dietą możemy wpłynąć na poprawę kondycji włosów, kości, skóry po porodzie bez szkody dla maluszka?

Na pewne rzeczy po porodzie nie mamy wpływu. Mam tu na myśli np. wypadanie włosów… Na szczęście dostarczając organizmowi wartościowych produktów w znaczny sposób możemy wpłynąć na to jak nasz organizm będzie odżywiony. Z pewnością zaprocentuje to w momencie gdy nasze hormony się ustabilizują i przestaną „rządzić” w naszym organizmie. Zawsze będę podkreślać, że kluczowa jest jakość pokarmów i ich składniki odżywcze. Mamy odżywiać swój organizm, a nie zapychać i zagłuszać uczucie głodu.

Na zdjęciu Babycook oraz Bib Expresso do mleka oraz suszarka BOON

 

Jak wyglądała Twoja dieta po porodzie dziewczynek?

Po porodzie w pierwszych dniach odbiłam sobie cukrzycę ciążową i jadłam różne słodkości, których nie mogłam w trakcie ciąży. Musiałam też przecież wynagrodzić sobie poród 😉 Chwilę to trwało. Nie bierzcie ze mnie przykładu. Później postawiłam na zdrowe odżywianie i spożywałam mimo wszystko nawet 4000 kcal dziennie. To dosyć dużo, ale miałam takie potrzeby, a że nie chciałam kombinować to czekałam, aż rozkręci mi się laktacja. Teraz 3 miesiące po porodzie już jest stabilna, więc zaczynam powoli obcinać kalorie, tak by dojść do około 2500 kcal.

 

Twoja rada dla karmiących mam: przepis na śniadanie, obiad, kolację

Mamy jedzcie po prostu zdrowo. Mówi się, że dieta mamy karmiącej nie istnieje i że można jeść wszystko. Chciałabym tu wyjaśnić, że to „wszystko” nie oznacza niezdrowo. „Wszystko” tzn. jedz zdrowo i nie zastanawiaj się czy możesz sięgnąć po pomidora, czosnek, cebulę, truskawki, curry czy napić się kawy. Możesz spożywać te produkty. Niedożywiona, poddenerwowana i zmęczona mama nie może mieć wystarczająco siły i optymizmu by zajmować się swoim maluszkiem. Dlatego jedz z głową pozwalając sobie czasem na jakieś małe szaleństwo 😉

Poduszka do karmienia LULLALOVE 

 

Bez jakiego produktu nie wyobrażasz sobie diety: Twój ulubiony, mega jakościowy składnik.

Awokado i jajka typu 0. Moje absolutne hity żywieniowe. Bez nich nie wyobrażam sobie mojego jadłospisu. Są zdrowe i bardzo odżywcze. Warto je wprowadzić do swojej diety. Polecam każdej mamie. Dużo zdrówka i cierpliwości na koniec Wam życzę.

Edyta, dziękujemy za cenne podpowiedzi. 

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy _ sprawdź TUTAJ

Ćwiczenia kobiety w ciąży i po ciąży _ sprawdź TUTAJ

Wyprawka Edyty Litwiniuk _ Sprawdź TUTAJ

Płyta DVD z ćwiczeniami Edyty Litwniuk w ciąży i po ciąży _ kup TUTAJ 

 zdjęcia: Kaśka Marcinkiewicz www.projektmatka.pl