Dlaczego sen jest tak ważny i w jaki sposób poprawić jego jakość? Co zrobić żeby moje dziecko łatwiej zasypiało? Ile snu, tak naprawdę, potrzebuje moje dziecko? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sen to jedna z najważniejszych czynności w naszym życiu. Nasz organizm potrzebuje go każdego dnia, by sprawnie funkcjonować. Ma ogromny wpływ na pamięć i efektywną pracę mózgu. Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu każdego człowieka. Zwiększa naszą kreatywność, wzmacnia odporność i poprawia nastrój.

Ile snu potrzebuje organizm dziecka?

1-12 miesięcy – 14-15 godzin

1-3 lat – 12-14 godzin

3-6 lat – 10-12 godzin

7-12 lat – 1–11 godzin

12-18 lat – 8-9 godzin

Jak poprawić jakoś snu u dziecka i ułatwić mu zasypianie?

Nasze mózgi reagują na światło, które jest dla nich sygnałem, że dzień się nie skończył.

Hormon melatonina, wytwarzany przez szyszynkę w mózgu, kiedy zapadnie ciemność, informuje ciało, że nadchodzi pora snu. Jeśli korzystamy przed snem z telefonów, tabletów czy oglądamy telewizję, niebieskie światło pobudza mózg i cofa nasz zegar biologiczny o kilka godzin. Do tego telefon wywołuje stres, a stres zakłóca sen.

  • na dwie godziny przed planowanym snem dziecka przygaś światła w domu na bardziej kameralne
  • na dwie godziny przed snem zrezygnujcie z oglądania bajek czy aktywności na telefonie lub tablecie

Jak stworzyć w domu atmosferę sprzyjającą zasypianiu?

  • włącz delikatną muzykę, która wyciszy dziecko i „da sygnał”, że pora już się wyciszyć i powoli szykować do snu.
  • muzyka do medytacji, klasyczna czy po prostu odgłosy natury takie jak padający deszcz czy dźwięki lasu świetnie się do tego nadają. Dla młodszych dzieci mogą być to również klasyczne kołysanki.
  • przykłady takich playlist na youtube są tu: link 1, link 2, link 3, link 4, link 5
  • zobaczycie, że sami zrobicie się senni 🙂

Włączyliśmy muzykę, co dalej?

  • przewietrz pomieszczenie, w którym śpi Twoje dziecko
  • skręć kaloryfery i zastanów się czy powietrze nie jest zbyt suche, jeśli jest warto włączyć nawilżacz
  • zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju – idealna to pomiędzy 18 a 22 stopnie
  • usuń z pokoju wszelkie niepotrzebne, elektroniczne przedmioty typu telewizor, komputer, tablet, telefon
  • zastanów się czy w pomieszczeniu jest ciemno – jeśli nie – pomyśl o zasłonach typu „blackout”, które całkowicie blokują światło
  • posprzątajcie pokój i pochowajcie niepotrzebne rzeczy – przyjemnie śpi się w miejscu gdzie panuje ład i porządek

Moje dziecko boi się ciemności – jak temu zaradzić?

Wiele dzieci nie lubi spać w całkowitych ciemnościach, choc jest to najzdrowsze dla ich organizmów. Warto zastanowić się na małą lampką, która automatycznie się wyłącza. Takie lampki są bardzo łatwe w obsłudze, dzieci je uwielbiają i same mogą je w prosty sposób włączyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Ogromny wybór lampek znajdziecie tu ( link do lampek)

Wieczorne rytuały

Warto wprowadzić wieczorne rytuały, które będą się dziecku jednoznacznie kojarzyły z porą snu.

  • ciepła kąpiel (nie za długa), w łazience w której światło jest przygaszone, delikatne
  • wieczorne czytanie
  • wspólne słuchanie muzyki lub audiobooka
  • delikatny masaż

Gdy wychodzisz z pokoju…

Zostaw włączoną delikatną muzykę, audiobooka lub szumiącą zabawkę.

Pamiętaj, że na jakość snu wpływa również to, jak spędzacie dzień. 30 minut aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu to absolutne minimum.

Lampka budząca światłem i dźwiękiem. Lampka 30 minut przed budzikiem rozświetla się z każdą minutą coraz bardziej. Dzięki temu nawet w zimę łatwiej się będzie wstawało… W lampce możemy ustawić datę, godzinę, budzik i jego melodię, funkcję “zachód słońca”, włączyć lampkę i zostawić ją na wybranym kolorze. Lampka ma 5 melodii, w tym 2 odgłosy natury.

Szumiący króliczek marki Whisbear z czujnikiem płaczu i mięciutka przytulanka w jednym. Od pierwszych dni uspokaja i ułatwia Maluszkowi zasypianie. To pierwszy przyjaciel Twojego dziecka – na lata.

Urządzenie szumiące z funkcją CRYsensor emituje różowy szum, który przypomina Maluszkowi przyjazne dźwięki z brzucha mamy. To właśnie różowy szum jest tym najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym dla dziecka. Urządzenie bezpieczne umieściliśmy w środku zabawki.

Szumiący Króliś został uszyty z miękkiego, najwyższej jakości pluszu, który został dokładnie przebadany w laboratoriach sprawdzających bezpieczeństwo zabawek. Wzorzyste tkaniny zdobiące długie uszy króliczka, zostały zaprojektowane specjalnie dla marki Whisbear. Nóżkę udekorowałyśmy ozdobnym, złotym haftem w kształcie serca z logo marki Whisbear. Dzięki bezpiecznie wszytym magnesom w łapkach króliczka, zabawkę można zaczepić na ramie łóżeczka czy wózka.

Jak działa Czujnik Płaczu?

Funkcja CRYsensor, czyli „czujnik płaczu”, to inteligentne rozwiązanie, które zaprojektowaliśmy z myślą o nocnych i nagłych przebudzeniach niemowląt. Szumiący Króliś automatycznie reaguje uspokajającym różowym szumem, gdy rozpozna płacz Maluszka. Po 40 minutach szumienia Króliś łagodnie wycisza się i przechodzi w tryb czuwania. Płacz budzącego się dziecka lub nagłe dźwięki, ponownie uruchamiają szum na 20 minut. Istnieje możliwość ręcznego wyłączenia i ponownego włączenia urządzenia. Urządzenie obsługiwane jest jednym przyciskiem. Można regulować poziom głośności szumu, który również wycisza dźwięki otoczenia.

 

 

 

Życzymy Wam spokojnej nocy!