Wanienka i spółka
…czyli co powinno się znaleźć w kąpielowo-pielęgacyjnym niezbędniku niemowlaka. Zrobienie listy to dopiero początek, bo na nasze indywidualne wybory w tej kwestii wpływają nierzadko warunki lokalowe, szczególne potrzeby maluszka, upodobania estetyczne czy preferowany rytm dnia. Na co warto zwrócić uwagę, żeby pierwsza (i każda kolejna) kąpiel była nie tylko koniecznością, ale i przyjemnością?
Kiedy w domu pojawia się niemowlę, a wraz z nim cały pielęgnacyjny anturaż, szybko orientujemy się, że brakuje nam miejsca nawet na podstawowe akcesoria. Oswojona dotąd przestrzeń traci swoje przeznaczenie, w dodatku pojawia się w niej chaos, który nie ułatwia nam opieki nad maleństwem. Stąd tak istotny jest wybór sprzętów ergonomicznych, funkcjonalnych, maksymalnie wygodnych w użytkowaniu i kompatybilnych z naszymi wnętrzami, zarówno pod względem gabarytów, jak i np. kolorystki, co pozwoli nam zachować w nich spójność i przynajmniej wrażenie porządku.
Mercedes wśród wanienek
Takiego miana dorobiła się uwielbiana przez mamy na całym świecie wanienka francuskiej marki Beaba. Ów „mercedes” to bowiem synonim luksusu, perfekcyjnego wykonania, bezpieczeństwa i niezawodności. Rzeczywiście: w opinii użytkowników wanienka ta spełnia wszystkie powyższe kryteria. Co więcej, jest po prostu piękna i zachwyca oryginalnym opływowym profilowaniem oraz stylową kolorystką powłoki wewnętrznej (w najnowszej kolekcji znajdziemy: zgaszony pastelowy róż, delikatną szarość i stonowany odcień turkusu), do której wzdycha większość współczesnych rodziców. Pierwsze wrażenie to jednak oczywiście nie wszystko. Obły kształt i szerokie krawędzie zapewniają dziecku bezpieczeństwo, a rodzicowi – komfort. W otworze po jednej stronie można wygodnie umieścić słuchawkę prysznica podczas napełniania, a w zagłębieniu po drugiej stronie – oprzeć własne łokcie podczas mycia dziecka. Wypełnienie wnętrza jest antypoślizgowe i przyjemne w dotyku. Wanienka Beaba to jedna z nielicznych na rynku, która posiada korek. Opróżnianie jej z wody, bez konieczności dźwigania, staje się znacznie prostsze, i to nawet wtedy, gdy używamy ją umieszczoną na stojaku, ponieważ do tego ostatniego dołączony jest wąż odprowadzający.
Organizacja level master
Posiadanie stojaka, zwłaszcza wielozadaniowego, tj. kompatybilnego z wanienką i z przewijakiem (jak ten marki Beaba), ułatwia wiele czynności, wykonywanych na co dzień przy maluszku – nie tylko dlatego, że pozycja stojąca odciąża rodzicielskie plecy. Taki stojak może z powodzeniem zastąpić klasyczny mebel do przewijania, co przydaje się szczególnie w niewielkim wnętrzu, a przy tym jest składany (podobnie jak np. deska do prasowania) i bezproblemowy do przechowywania. Model Beaba ma szeroko rozstawione, stabilne nóżki ze stopkami antypoślizgowymi, wieszaczek i półeczkę na organizer z niezbędnymi akcesoriami. Po zamocowaniu na nim (z pomocą adapterów) przewijaka tej samej marki, otrzymujemy poręczne, mobilne i pełnoprawne centrum dowodzenia, którego znaczenie w domu, w którym jest niemowlę, można porównać jedynie do perfekcyjnego trójkąta roboczego w kuchni. Sam przewijak to również ergonomiczny majstersztyk! Posiada miękki materacyk, wysokie brzegi, wysuwane boczne szufladki i może być używany zarówno razem ze stojakiem, jak i samodzielnie. W lepszej organizacji przestrzeni oraz czasu, poświęcanego na pielęgnację, przewijanie i przebieranie, pomoże nam też – nomen omen – organizer, który – jak ten z Beaby – może mieć formę poręcznej kosmetyczki z 11 akcesoriami i haczykiem do zawieszenia. Grunt, żeby był lekki, przenośny, umożliwiał wygodną segregację i łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy.
Co powinno się znaleźć w takim podręcznym organizerze:
-
kremy, maści, zasypki lub inne stosowane na co dzień niemowlęce kosmetyki
-
cążki do niemowlęcych paznokci lub bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami (najlepiej w etui)
-
termometr (w ofercie marki Beaba, oprócz klasycznego termometru do kąpieli, pojawił się także ultraszybki bezdotykowy termometr na podczerwień, którym można zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, zarówno dziecka, jak i dorosłego – z czoła lub ucha, ale i wody, pomieszczenia, a nawet posiłków).
Pora przyjemności
Kąpiel i wszelkie działania pielęgnacyjne stają się znacznie przyjemniejsze, jeśli zadbamy o dobre samopoczucie maluszka, jego komfort sensoryczny, ciepło i wyciszenie. Istotne zadanie mają przy tym do spełnienia ultramiękkie, np. muślinowe lub bambusowe, otulacze, w które możemy zawinąć dziecko po kąpieli (np. marki Lassig). Wspomagaczem przyjaznej pielęgnacji będzie także nawilżacz lub oczyszczacz powietrza. Pierwszy przydaje się szczególnie w sezonie grzewczym, w w pomieszczeniach suchych, rzadko wietrzonych lub ogrzewanych kaloryferami. Chłodna mgiełka, którą uwalnia urządzenie, to bezpieczny sposób na stworzenie dziecku optymalnych warunków do prawidłowego oddychania, lepszego snu i budowania odporności. Oczyszczacz natomiast sprawdzi się u małych alergików oraz w domach osób, mieszkających w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, palących węglem czy posiadających zwierzęta. Kąpiel starszym, czyli już kilkumiesięcznym, maluszkom umilą zaś z pewnością… zabawki!
W ofercie takich marek jak Quut, Janod czy Lilliputiens znajdziemy szeroki wybór bardzo atrakcyjnych, a przy tym wspierających rozwój maluszka, zestawów do wodnych zabaw, m.in.:
-
figurki do wody, do łączenia, świecące czy do malowania marki Janod,
-
magiczne książeczki oraz statki i łódeczki z neoprenu marki Lilliputiens.
Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Wam wybór odpowiednich akcesoriów i zabawek do kąpieli. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego tekstu i zapraszamy do naszego sklepu Mamissima.