Kąpiel niemowlęcia, szczególnie ta pierwsza, może być troszkę stresująca. Nie martwcie się, postaramy się przybliżyć Wam kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym poczujecie się pewniej. Mamy nadzieję, że nasze rady sprawią, że kąpiel Waszego maluszka będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.
- Wszystko w swoim czasie
Odpowiedni moment kąpieli to połowa sukcesu. Dziecko powinno być już po posiłku (około pół godziny), dzięki czemu nie będzie głodne i marudne. Pamiętajcie jednak żeby nie kąpać maluszka bezpośrednio po jedzeniu, gdyż może to wpłynąć na gorsze trawienie i złe samopoczucie.
2. Perfekcyjna organizacja to podstawa
Jeśli kąpiesz dziecko i masz niedaleko siebie partnera lub inna osobę, która może Ci pomóc, to jest to sytuacja idealna. W innym przypadku, podstawą jest odpowiednie przygotowanie się do wieczornego rytuału.
Zadbaj o to, żeby temperatura w pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko była dla niego przyjemna . Genialnym sposobem na szybkie ocieplenie łazienki jest włączenie suszarki do włosów. Dosłownie w minutę zrobi się przyjemnie ciepło. Idealna temperatura powietrza to około 23 stopnie.
Wokół wanienki zgromadź wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria:
- wanienka
- delikatne mydło lub żel dla niemowląt
- termometr do wody, jeśli nie czujesz się pewnie w ocenianiu jej temperatury ( woda powinna mieć około 37 stopni Celsjusza)
- myjka
- ręcznik z kapturkiem
- przewijak
- krem lub oliwka do ciała oraz krem zapobiegający odparzeniom
- pieluszka
- piżamka lub ubranko przeznaczone do snu
3. No to hop do wanny
Wszystko gotowe, więc możemy zaczynać. Podtrzymując główkę, pupę i bioderka dziecka delikatnie i powoli zanurz je w wodzie. Cały czas obserwuj jego reakcję. Dzieci zazwyczaj lubią kąpiele, ale te pierwsze mogą być dla nich stresujące. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi Pawła Zawitkowskiego dotyczące pierwszych kąpieli – warto je przeczytać.
4. Czyste ciałko
Do kąpieli niemowląt poleca się delikatne środki myjące, najlepiej bez mydła, takie które nie podrażniają jego delikatnej skóry i nie naruszają warstwy jej lipidowej. Korzystajcie z produktów renomowanych marek takich jak Love Boo, Lullalove, Kokoso Baby, Aleva Naturals, Derma oraz specjalistycznych marek aptecznych.
Dziecko myjemy ręką lub specjalnie przeznaczoną do tego myjką. Wszystko zależy od preferencji rodziców i ich pociechy.
Mycie zaczynamy od szyi, a potem kolejno raczki, brzuszek, pupa i nóżki. Mycie główki zostawiamy na koniec. Po pierwsze dlatego, że dzieci często nie lubią polewania wodą głowy a po drugie mokre włoski sprzyjają wyziębianiu dziecka.
5. Maluszek już czysty…co teraz?
Po kąpieli wyjmujemy dziecko z wody i kładziemy na przewijak. Możemy wcześniej przygotować już rozłożony na nim ręczniczek. W zimne dni można ręczniczek powiesić na kaloryferze, wtedy wyjmowanie z wody będzie jeszcze przyjemniejsze dla dziecka, gdy otulimy go przyjemnie ciepłą tkaniną.
Bardzo polecamy ręczniki z kapturkiem. Takie rozwiązanie zapobiega przeziębieniu maluszka, gdyż jego główka od razu jest zabezpieczona przed przewianiem.
Dokładnie osuszamy skórę dziecka, nie trąc tylko przykładając ręcznik do skóry. Pamiętajcie o wszystkich zakamarkach – pod pachami, w pachwinach, pod kolanami oraz o bardzo dokładnym osuszeniu pupy.
6. Po kąpieli najlepszy masaż
Suchego maluszka smarujemy balsamem lub kremem przeznaczonym dla niemowląt. Doskonale nada się do tego krem Lullalove, organiczny balsam kojący Kokoso Baby czy organiczne mleczko z oliwą Alphanova.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie pupy dziecka przed odparzeniem – genialnie sprawdzi się tu Bentley Ogranic lub Kokoso Baby.
Dzieci uwielbiają masaże. Ten delikatny rytuał przygotuje je do snu i jest bardzo przyjemny. Do masażu polecamy oliwki: Alphanova z wodą wapienną lub naturalny olejek.