Kraje północy, niegdyś zaludnione przez surowych rybaków, dzikich Wikingów i trolle, dziś zachwycają cały świat bardziej przyjaznym obliczem. Stamtąd, gdzie poszarpane urwiska i zimne morza, dociera do nas doskonałe wzornictwo. Bliskie naturze, którą mieszkańcy otaczają dużym szacunkiem, i tradycyjnemu rzemiosłu, które wciąż inspiruje projektantów.

Ponieważ nie ma przedmiotu, który nie mógłby być dobrze wymyślony i starannie wykonany, skandynawscy designerzy biorą na warsztat także rzeczy dla dzieci. Wszystko – od kołyski po butelkę i ubranko – powinno być proste, wygodne w użyciu i nieszkodliwe dla środowiska. Liczą się detale i uroda przedmiotu, nawet tego najzwyklejszego. Bo dobry design jest między innymi po to, by rozświetlać dom i cieszyć oko, gdy za oknem ciemno (czyli do wiosny!).

Maileg

Tradycyjne skandynawskie domy zaludniają skrzaty i elfy. Dzięki duńskiej marce Maileg do tego towarzystwa dołączyły rodzina królików i małe myszki śpiące w pudełkach po zapałkach. Znajdziemy je niemal w każdym domu, nawet tam, gdzie nie ma dzieci. Ręcznie szyte stworzonka projektu muzyczki i graficzki Dorthe Mailil pokochali bowiem także dorośli, którzy kupują je czasem w charakterze nadających przytulności bibelotów.

maileg_february-675x510

maileg_toys_ss15-675x723

Ferm Living

Żeby wiedzieć, jak się mieszka w loftach szybko żyjącej Kopenhagi, wystarczy poznać Ferm Living. Na wskroś miejska, a zarazem pełna nastrojowych, miękkich przedmiotów kolekcja wyposażenia wnętrz ubiera dom w wyraziste linie, graficzne wzory i kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Nowoczesnym wzorom towarzyszą klasyczne surowce, czyli drewno i tkanina. To wnętrzarska awangarda: wystarczy przypomnieć drewniany domek z półeczkami, który zainspirował cały nowy trend.

KIDS_14_13998-kopier_low

KIDS_35_R5A7583_new-kopier_low

Marimekko

Zastrzyk energii na zimę i szarugę może pochodzić z okolic koła podbiegunowego. Wystarczy spojrzeć na soczyste wzory i tętniące radością kolory nadrukowane na kultowe fińskie tkaniny. Jakby narysowane ręką dziecka proste kształty nadrukowane na białym tle można dziś znaleźć nie tylko na kolekcji ubranek, ale także na pościelach czy naczyniach.

07915811dec21df83ac6ceb15d61e585

183aa0b25c9058cd65de2b13ce0255d5

Rocking Sheep

Choć ta owca ma ponad trzydzieści lat, nadal ma się nieźle. Może to dlatego, że wciąż z radością bawią się na niej kolejne dzieci, a jej uniwersalny wzór nie może się znudzić? Niezwykły sukces projektu Povla Kjera polega na mądrej reinterpretacji klasycznej zabawki, którą wcześniej z powodzeniem przetestowały pokolenia. Na wskroś skandynawska, owca na biegunach łączy fascynację tradycją i kulturą ludową z miłością do lokalnych surowców.

rocking_sheep_12880850394cc69e2fbe1ca+povl_kjer

Little Red Stuga

Stuga to typowy skandynawski drewniany domek pomalowany ciemno-czerwoną farbą. A Little Red Stuga to najlepszy przykład połączenia wzornictwa i zabawek. Przedmioty, które wyzwalają dziecięcą pomysłowość i naturalną zdolność do dostrzegania atrakcji w każdej rzeczy, zachwycają brakiem skomplikowanych rozwiązań. Kocyk z dziurkami na oczy, puf w kształcie góry, na którą chce się wdrapać czy poducha kwiat, w którym można się zagrzebać są genialne w swojej prostocie.

little-red-stuga-alfombra-infantil-01

little_red_stuga_14021119-origpic-f63e10

Ingela P. Arrhenius dla OMM Design

Najbardziej znana szwedzka rysowniczka połączyła siły z marką, która chce tworzyć design dostępny dla każdego. Wesoły rysunek może więc trafić na melaminowy talerzyk dla dziecka, z projektu zwierzęcych matrioszek może powstać ulubiona zabawka a stara fotografia z domalowanymi ptaszkami – ozdobić sypialnię. A to wszystko inspirowane stylistyką lat 50. i 60., pełne barw i poczucia humoru.

ingela-33

Isak

Sandra Isaksson nauczyła się fachu, kiedy ponoć jeszcze jako dziecko mieszkała z rodziną w lesie, rzeźbiąc chmury i lepiąc płatki śniegu. Jako dorosła projektantka tworzy jednak rzeczy całkiem namacalne: nasycone tęsknotą za nieskrępowaną radością dzieciństwa wzory przenosi na kubki i miseczki, a nawet na apetyczne opakowania czekoladek. Pełno tu wesołych barw i typowo skandynawskich graficznych wzorów.

isak_2013-ISAK-Packaging-Design-Layout

Mini Empire

Co można zrobić z czarno-białego, odrobinę surrealistycznego rysunku piórkiem, który przedstawia las i jego tajemniczych mieszkańców? Jenny von Döbeln postanowiła go nadrukować na tapetę, potem na tkaninę, a jeszcze później na ceramiczne naczynie. Wszędzie wyglądał dobrze i każdemu pasował: dużemu i małemu, chłopcu i dziewczynie. I tak z pełnych fantazji, odrobinę baśniowych ilustracji powstała cała kolekcja wyposażenia wnętrz.

mini_empire_mobile-animals2

miniempire

 

Stokke

To krzesełko nie wymaga przedstawienia. Stworzone czterdzieści lat temu Tripp Traap weszło do kanonu wzornictwa dla dzieci, ale nie zestarzało się. Tak samo jak kiedyś stoi przy kuchennych stołach lub przy biurkach, dostosowując się do kolejnych etapów rozwoju dziecka, na końcu przydając się dorosłemu. Inne produkty norweskiej marki Stokke mają podobne zadanie: służyć dziecku jak najlepiej i jak najdłużej. Konstrukcje są solidne, surowce wytrzymałe. Porządny wzór dołączony gratis.

stokke_Tripp-Trapp-1271773B

stokke_stthc_002 Kay Bojesen

Ten duński jubiler pracował już od dwudziestu lat w zawodzie, gdy poznał miłość swojego życia: drewno. Porzucił więc warsztat złotnika i przeniósł się do nowego: stolarskiego. Spod jego rąk wychodziły drewniane zwierzątka: zabawne, poręczne i z ogromną porcją osobowości i uroku. Drewniane zabawki Kaya Bojesena mają w sobie – jakby na przekór twardemu surowcowi – ciepło i uśmiech.

kay-bojesen-abe-p

Artykuł powstał w ramach cyklu mamissimy dla  Gaga Magazyn.