Od dwóch tygodni mieliście możliwość zadawania pytań pod postami dotyczącymi akcji EKSPERT MAMISSIMY z Mamą Stomatolog – Anną Adamczyk w roli głównej.
Pytania nawiązywały do opublikowanego artykułu o higienie jamy ustnej mamy i maluszka. Obszerny materiał wzbudził duże zainteresowanie – przeczytajcie i zobaczcie jakie rzeczy rekomenduje Ania Adamczyk tutaj
A oto odpowiedzi na Wasze pytania. Na początek jednak kontrowersyjny temat Fluoru.
1. Aniu, odnieśmy się jeszcze raz do tematu samego Fluoru i jego obecności w pastach dla maluszków?
Fluor jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem i stąd się bierze jego toksyczność. Bezpieczne dawki dla fluoru generalnie nie są wysokie, jednak my Polacy spożywamy jego śladowe ilości i podkreślę tu nasz naród ponieważ w przeciwieństwie do niektórych krajów UE u nas ani woda ani sól nie jest fluorowana! Jeżeli stosujemy pastę do zębów zgodnie z zaleceniami i zdrowym rozsądkiem to nie ma możliwości przedawkowania. Jon fluorkowy bardzo dobrze wiąże się z jonami magnezu, wapnia i wieloma innymi substratami obecnymi w naszym organizmie w sporych ilościach i w takich nierozpuszczalnych połączeniach jest eliminowany więc nie ma mowy o przewlekłej toksyczności przy stosowaniu codziennie pasty z fluorem. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi dla kobiet 3 mg , 4 mg dla mężczyzn a w przypadku dzieci jest zdecydowanie niższe ale nadal konieczne! Oprócz tego, że fluor to nasza podstawowa linia obrony przed próchnicą jest on też potrzebny m.in. dla prawidłowej gospodarki fosforu. Stosowanie pasty z fluorem zgodnie z zaleceniami nie spowoduje fluorozy, wręcz przeciwnie fluor wbudowuje się w szkliwo i taki ząb jest bardziej odporny na próchnicę.
Osobiście poleciłabym pastę bez fluoru tylko dla maluchów którym zęby wyrzneły się przed 6 miesiącem życia ponieważ rozpowszechnianie wiadomości, iż dzieci nie powinny używać past do zębów z fluorem jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz aktualną wiedzą. 😔
2. Jak rozpoznać ząbkowanie u malucha? Co ze ślinieniem – czy zawsze jest to sygnał ząbkowania?
Większość objawów ząbkowania jest Wam zapewnię znana chociaż niektóre z w nich mogą nieźle zaskoczyć. 😊
➡️ ślina
Obfite ślinienie wcale nie musi oznaczać ząbkowania. Czasami ślinotok pojawia się na długo przed wyrzynaniem i wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Kiedy jednak ślina zaczyna być wszędzie, dodatkowo spotykamy się ze zmianą zachowania a wita nas egzemplarz bardziej marudny możemy podejrzewać zęby.
➡️ kaszel
Kaszel zwykle jest odpowiedzią na duże ilości śliny, którą dziecko może się krztusić. Możemy rownież się spotkać z odruchem wymiotnym. Ważne jest jednak abyśmy wykluczyli inne przyczyny kaszlu takie jak alergie czy infekcje.
➡️ marudzenie i płacz
Zawiązki zębów powodują obrzmienie dziąseł i ich lekki stan zapalny. Bolące, swędzące i rozpulchnione dziąsła zamieniają natomiast naszego aniołka w małego diabełka.
➡️ gryzienie
Wszystkiego co tylko wpadnie w rączki, albo i nie, często w buzi malca lądują własne palce. 😱
➡️ brak apetytu
➡️ bezsenność
➡️ luźniejszy stolec
➡️ stan podgorączkowy
➡️ pociąganie za uszy
Ból wyrzynających się zębów może promieniować np w kierunku ucha czy brody dlatego nie bądźmy zdziwieni gdy zauważymy jak nasze dziecko zawzięcie ciągnie uszy.
➡️ łzawienie oczu i katar
Jest to bardzo uciążliwy, ale wbrew pozorom częsty, objaw ząbkowania. Wiedziałyście o tym ❓
3. Jak możemy ukoić ból maluszka gdy w jego buzi pojawią się afty?
Przy aftach możemy płukać buzię dziecka naparem z rumianku, szałwii albo płynami odkażającymi (septosanem, dentoseptem). Skuteczny w leczeiu aft jest również aphtini tantum verde w aerozolu. Afty znikają mniej więcej po tygodniu, nie pozostawiając śladów.
Często ten stan jest związany z obniżeniem odporności, dlatego gdy zmiany nie ustępują po 14 dniach należy udać się na wizytę do pediatry.
4. Jakie poleciłabyś naturalne sposoby na świeży oddech mamy :)?
Nie zawsze mycie zębów po każdym posiłku i żucie gumy neutralizuje nieprzyjemny zapach w takim wypadku możemy sięgnąć po domowe sposoby, które przywrócą świeży oddech.
➡️ Płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej pomaga przywrócić prawidłowe pH oraz ma działanie przeciwbakteryjne.
➡️ Żucie pietruszki zanurzonej w occie usuwa bakterie produkujące siarkę.
➡️Rozpuszczony w ciepłej wodzie sok z cytryny oczyszcza jamę ustną i zapobiega gromadzeniu się bakterii. Nieprzyjemnego zapachu możemy pozbyć się żując skórkę z cytryny.
➡️ Żucie bazylii, kolendry i mięty po każdym posiłku powinno usunąć nieprzyjemną woń z ust.
5. Od Kiedy po porodzie możemy zacząć ingerować poważniejszymi zabiegami w jamie ustnej mamy tj. wybielanie, implantacja.?
Niestety okres karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do wykonania większości poważniejszych zabiegów oprócz leczenia zachowawczego czy skalingu. 😔
6. Jakie środki przeciwbólowe możemy bezpiecznie stosować w przypadku ząbkowania malucha?
Jeżeli dziecko nie ma wysokiej gorączki, najlepiej podawać naturalne preparaty, które będą bezpieczne dla organizmu dziecka (np. Camilia, Viburcol). Leki naturalne nie wywołują skutków ubocznych, można je stosować nawet u najmniejszych dzieci. Taką decyzję zawsze możemy skonsultować z lekarzem. Poza tym warto wybrać te, które działają nie tylko przeciwbólowo, lecz także przeciwzapalnie. Pomogą wtedy również na opuchnięte dziąsła. Nie zapominajmy również, że na ból pomagają gryzaki: bursztyn, korzeń irysa, schłodzone w lodówce gryzaczki, zimna marchewka, banan, jabłko, czy ogórek. Starajmy się łagodzić bolesność naturalnymi sposobami, gdy jest taka możliwość, aby niepotrzebnie nie obciążać małego organizmu naszych pociech.
W razie podwyższonej temperatury możemy podać dziecku któryś z preparatów przeciwgorączkowych odpowiednich dla niemowląt w jego wieku (i dawkować zgodnie z zaleceniami podanymi w dołączonej doń ulotce).
Dopiero gdy to nie pomoże, podajemy leki działające miejscowo (żele do smarowania dziąseł). Są to preparaty zawierające substancje czynne o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym – benzokainę i lidokainę. Pozostałe składniki: chamomillae extractum (wyciąg z rumianku) i thymi herbae extractum (wyciąg z ziela tymianku) mają działanie pomocnicze – przeciwzapalne i odkażające.
7. Jak zachęcić starszego malucha do szczotkowania ząbków? Pytanie od mamy, ktora najpierw czyściła zęby córeczki gazikiem, potem sliikonową szczoteczką i dziewczynka nie chce sama tego robić…
Trikiem do pomyślnego szczotkowania zębów malucha jest, aby uczynić z tego pozytywne doświadczenie 😊
1️⃣ Małe dzieci często uwielbiają naśladować to, co robią ich rodzice więc użyj tego na swoją korzyść. Stań przed lustrem razem ze szczoteczką, dzięki czemu dziecko może oglądać i skopiować ciebie. Podczas szczotkowania wykonaj kilka śmiesznych min, przekaż później maluchowi szczoteczkę i poproś by umyło teraz ząbki mamie a po kilku minutach zamiencie się rolami. 2️⃣ Wszystko jest bardziej zabawne, gdy wykonujemy w rytm muzyki. Szczotkowanie zębów malucha nie jest wyjątkiem. Znajdź piosenkę o szczotkowaniu i włącz ja dziecku, lub po prostu zaśpiewaj. Rób to w trakcie, albo przed rozpoczęciem jako sygnał, że nadszedł czas na mycie zębów.
3️⃣ Włącz do zabawy ulubionego pluszaka lub nawet kilka. Pozwól dziecku szczotkować zęby swojego misia, a następnie własne. Można wypróbować ten sposób w trakcie kąpieli czyli myjemy ząbki kaczuszce, później naszemu dziecku kilka zębów, następnie misiowi, znowu maluchowi i tak na zmianę aż wszystkie będą wymyte. 4️⃣ Wybierz interesującą szczoteczkę: w ulubionym kolorze lub ozdobiona znanym charakterem uczyni proces bardziej zabawnym. Innym doskonałym sposobem, aby zainteresować dziecko jest umożliwienie mu wyboru. Dzieci mogą walczyć ze szczotkowaniem zębów po prostu dlatego, że chcą większej kontroli. Na przykład, można dać dziecku dwie szczoteczki do zębów, a następnie niech dokona wyboru, której dziś używamy. 5️⃣ Jeśli to zawodzi warto zastanowić się nad zakupem szczotki sonicznej . W trakcie używania włączamy grę lub aplikacje, one odmierzają czas, zajmują nam malucha, ewentualnie ulubioną bajkę. Dziecko będzie tak zaabsorbowane, że nie zauważy kiedy mu umyjemy ząbki.6️⃣ Bywa też tak, że nasz maluch po prostu nie słucha się rodziców ale dentysty już tak 😷 warto poprosić swojego stomatologa by na wizycie umył mu ząbki, w zależności od wieku wytłumaczył dlaczego to jest tak ważne, pochwalił że jest dzielny , dał jakąś kolorowankę i poprosił o obietnicę, że w domu będzie tak samo grzeczny jak w gabinecie. Ile dzieci tyle metod ale próbuj 😊Ważna zasada❗️Nie siłą a sposobem.
8. Co gdy mleczny ząb się ukruszy. Wyrywać, zalapisować czy czekać aż sam wypadnie ? ( pytanie mamy, ktore córeczce ukruszyła się dwójka:)
Postępowanie z zębem ukruszonym/pękniętym zależy od przebiegu linii złamania. Ponieważ każdy przypadek jest inny wizyta u dentysty oraz indywidualna ocena jest wręcz niezbędna. Inaczej jest w przypadku zęba, który uległ wybiciu. Tu mamy pewien określony schemat działania.
Zębów mlecznych nie należy replantować czyli umieszczać w zębodole bo możemy wtłoczyć skrzep krwi do środka albo uszkodzić zawiązek zęba stałego 😱 Ogólnie ryzyko uszkodzenia tegoż zawiązka jest większe,niż korzyść wynikająca z replantacji …. Inaczej ma się sytuacja w przypadku zęba stałego ❗️ Szanse na zachowanie zęba wzrastają im krócej przebywał on poza jamą ustną ❗️❗️
✔️ Pierwsza pomoc: ➡️ zawsze sprawdzamy ubranie i upewniamy się czy wybity ząb nie znajduje się gdzieś w zakamarkach ➡️ należy uspokoić dziecko ➡️ nie zezwalamy na jedzenie lub picie, ponieważ przy rozległych urazach potrzeba jest sedacja lub analgezja a dziecko powinno być na czczo
➡️ jeśli znaleźliśmy ząb, chwytamy go wyłącznie za koronę ❗️ ➡️ gdy ząb jest czysty należy go natychmiast replantować ✅ , w przypadku zanieczyszczenia musimy go wypłukać najlepiej w mleku , soli fizjologicznej a ewentualnie w zimnej wodzie i to tylko przez kilka sekund – tak z 1️⃣0️⃣ ➡️ umieszczamy ząb w zębodole tak by znajdował się w prawidłowej pozycji – bierzemy za wzór ząb sąsiedni 👌🏻
➡️ wkładamy chusteczkę pomiędzy zęby i prosimy o zaciśnięcie ➡️ dzwonimy Natychmiast do dentysty i pędzimy na wizytę ✅
Jeśli nie ma możliwości replantacji 😰 musimy zapobiec odwodnieniu i obumarciu ozębnej – wybieramy po kolei mleko, sól fizjologiczna np płyn do soczewek , wkładamy ząb do buzi w pomiędzy szóstkę a policzek, ewentualnie owijamy w plastikową folię ale NIGDY nie umieszczamy w wodzie ❗️❗️❗️ bo dojdzie do obumarcia kk ozębnej … i tak samo pędzimy do dentysty 🚑
Aniu, dziękujemy!