Część III Wszystko uszyte na miarę. O meblach, i ich dopasowywaniu.
Kolejna część cyklu/przewodnika poświęconego projektowaniu pokoików dziecięcych dotyczyć będzie sposobu, w jaki dopasowywać do siebie różne elementy wyposażenia w pokojach dziecięcych. Zajmiemy się w nim kwestią personalizowania przestrzeni w aspekcie funkcjonalnym jak i estetycznym. Podpowiemy Wam jakie są rodzaje mebli i jak je ze sobą zestawiać, by uzyskać najlepsze efekty w pokojach dziecięcych. Dodatkowo zajmiemy się kwestią doboru tkanin i podpowiemy czy biorąc pod uwagę mnogość oferty mebli gotowych warto jeszcze ciągle zamawiać meble na wymiar.
fot. IKEA
Projektując pokój dla dziecka staramy się aby był on spójny i spełniał wszystkie potrzeby najmniejszego człowieka. Musi być zarówno sypialnią, pokojem zabaw, gabinetem i garderobą… Ta mnogość funkcji wpływa również na konieczność zakupu zróżnicowanych pod względem użytkowym mebli. Z jednej strony pokoje dziecięce wymagają dużej przestrzeni do przechowywania, a z drugiej ważne jest aby meble dawały najmłodszym poczucie kontroli i były dostępne. W pokoju dziecięcym najważniejsze jest aby dziecko czuło, że panuje nad przestrzenią i ma dostęp do wszystkich najważniejszych dla siebie aktywności.
fot. Avenuelifestyle
Z doświadczenia wiem, że aby uzyskać efekt, w którym przestrzeń jest zagospodarowana ale daje też możliwość swobodnej eksploracji należy połączyć ze sobą dwa najważniejsze elementy: pierwszy to dobrze dobrane i dopasowane na wymiar meble do przechowywania, a drugie to niewielkie, lekkie, ciekawe i dające możliwość szybkiej modyfikacji meble wolnostojące. Takie połączenie pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w nierzadko malutkich pokojach dziecięcych, a także sprzyja porządkowi. Do zabudowy na wymiar dopasowuje się delikatne mebelki dziecięce i doprawia się je szczyptą magii, żartu lub bajki.
fot. Muralswallpapers
Aby dobrze dobrać meble do pokoju dziecięcego należy orientować się jakie rodzaje mebli są dostępne na rynku. Dlatego dzisiaj przedstawiamy specjalnie dla Was przygotowane zestawienie, które ułatwi Wam poruszanie się w tej tematyce.
Pierwszy rodzaj to meble projektowane indywidualnie, popularnie zwane są one meblami w zabudowie. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, mogą być skrojone idealnie do potrzeb klienta, a także, co ważne mogą łączyć w sobie kilka różnych funkcji na raz. Takie meble pozwalają uniknąć kurzu, zagracenia i sprawiają, że każda rzecz w pokoju może mieć swoje miejsce. Rodzicom dają one dodatkowo możliwość wygospodarowania części przestrzeni na rzeczy, które chcieliby trzymać poza zasięgiem dziecka. Dzięki zastosowaniu jednej, większej szafy w zabudowie można w łatwy sposób uniknąć bałaganu.
fot. mebli w zabudowie – Petitevintageinterior
Na co zwrócić uwagę zamawiając meble do pokoju dziecięcego u stolarza? Przede wszystkim na kolor mebla – powinien być stosunkowo jasny (beże, szarości, biel). Radzę unikać kolorów ciemnych i oklein z mocnym rysunkiem drewna – szybko się nudzą i bardzo dominują przestrzeń. w pokojach dziecięcych wyglądają na zbyt poważne i rzucające się w oczy. Pamiętajmy również, żeby meble w zabudowie zajmowały maksymalnie jedną ścianę w pokoju. Unikajmy szaf narożnych – zajmują za dużo miejsca oraz dużych drzwi przesuwnych – wyglądają na zbyt dorosłe. Jeśli chodzi o personalizację mebli i dopasowanie ich do realiów dziecięcych warto pamiętać aby drzwi szafy były dzielone i najlepiej rozwierane. Ciekawym zabiegiem będzie zastosowanie kolorowych, fikuśnych gałek meblowych lub uchwytów. Gotowe meble możemy dodatkowo spersonalizować dzięki naklejkom lub coraz popularniejszej farbie kredowej.
fot. szafy z naklejkami – www.ensuus.nl
Drugim rodzajem mebli, na który należy zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dziecięcego są tzw. meble skrzyniowe. Do tej kategorii należą wszystkie szafy, łóżka, komody, szafki na zabawki, skrzynie do przechowywania. Jakie powinny być takie mebelki, aby spełnić wymagania najmłodszych? Nie mogą być za duże, ani za małe, ważne żeby były dostępne dla małych rączek a także żeby miały możliwość łatwej modyfikacji. W przypadku łóżek idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie łóżek rozsuwanych, a w przypadku szafek – mebli modułowych, czyli takich, które łatwo będzie można rozdzielić i stworzyć z nich nowe kompozycje. W przypadku mebli skrzyniowych ważne jest jeszcze aby pamiętać, że pomimo iż ich nazwa brzmi bardzo poważnie, nie powinniśmy bać się odważnych rozwiązań… Dodatkowe szafki, półki, skrzynki mogą mieć różne kolory (wystrzegajmy się tylko tych podstawowych) i nie muszą być zbyt poważne.
fot. Nordicleaves
Kolejną kategorią mebli, którą warto wyodrębnić przy projektowaniu pokoju dziecięcego są meble tapicerowane. To wszelkiego rodzaju fotele, krzesełka, sofki czy materace. Wszystkie te mebelki powinny być dopasowane do wieku dzieci i na pewno nie powinny być zbyt dorosłe. Meble takie można modyfikować poprzez
zmianę koloru obicia czy przemalowanie elementów drewnianych. Odpowiednio dobrane są nie tylko piękne, ale i wygodne, a dzieci mają naprawdę wiele radości ze swoich miejsc do czytania w wersji mini.
fot. fotela w pokoju dziecięcym – Petite Vintage Interior
W zależności od wieku dziecka istnieje jeszcze jedna ważna kategoria. To miejsce do pracy. Na początku maluchom wystarcza stołeczek i krzesełko, ale z wiekiem potrzeby te rosną. Innej przestrzeni do pracy potrzebuje przedszkolak a innej dziecko w wieku szkolnym. Dzieci, które regularnie spędzają przy biurku długie godziny potrzebują, aby ta przestrzeń była naprawdę skrojona na miarę ich potrzeb. Całość musi być ergonomiczna i dawać możliwość dopasowania się do postawy i ciała dziecka. bardzo ważne jest np. zastosowanie regulowanego biurka lub krzesła o różnej skali regulacji. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne i pozwalają na zachowanie odpowiedniej postawy i zdrowia na długie lata.
fot. miejsca do pracy
Meble i wyposażenie dodatkowe. To kategoria do której można zakwalifikować wszystkie nietypowe i unikatowe rozwiązania w pokojach dziecięcych. Mogą to być skrzynki na owoce użyte jako półki, pieńki użyte jako stoliki, rzeczy vintage, z wikliny, z pchlich targów. Do tej kategorii można zakwalifikować również duże „zabawki”, które są niejako osobnymi meblami. Należą do nich np. kuchenki, sklepiki lub też popularne ostatnio teepee.
Pamiętajcie, że absolutnie wszystko, co przychodzi Wam do głowy można wykonać i można to wykonać właśnie w pokoju dziecięcym…
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak stworzyć bajkową atmosferę w pokojach Waszych dzieci koniecznie przeczytajcie nasz następny artykuł. Będzie on dotyczył stylizacji i pomoże Wam dowiedzieć się jak dobierać do siebie dodatki.
fot. Petit Vintage Interior
Artykuł napisała: Aleksandra Bobrowicz – Nadolny – architekt wnętrz oraz autorka bloga www.msbaika.pl