Część IV Urok tkwi w szczegółach. Jak dobierać dodatki i tworzyć atmosferę?

Witajcie w ostatnim artykule naszej serii z naszej serii Mamissima we wnętrzach. Dzisiaj dowiecie się jakie są najnowsze trendy w stylizacji pokoi dziecięcych i jak dobierać do siebie dodatki. Sporo miejsca poświęcimy temu jak uczynić dziecięcą przestrzeń unikatową i naprawdę dopasowaną do wybrednych, dziecięcych gustów.

Od zawsze wiadomo, że największy wpływ na atmosferę we wnętrzu mają dodatki. To właśnie dzięki ich umiejętnemu dobraniu możemy wyrównać pewne braki , uzyskać spójność estetyczną a nawet całkowicie odmienić wnętrze.

zdjęcie 

Pierwszym elementem, który tworzy atmosferę w pokoju dziecięcym jest dobór kolorów. We wcześniejszych artykułach zajmowaliśmy się głównie projektowaniem od strony funkcjonalnej oraz zasadom w jaki sposób dobierać meble. Teraz musimy pomyśleć nad tym w jaki sposób stworzyć odpowiednie tło. Tym tłem zawsze będą ściany i podłogi. Jeśli chodzi o podłogi – tutaj wybór jest oczywiście ogromny, ale jedną z najważniejszych zasad jest to, aby podłoga w pokoju dziecka nie różniła się od podłogi, która znajduje się w pokojach w reszcie mieszkania. Całość musi być spójna Aby nadać jej unikatowego charakteru wystarczy zastosować efektowny dywan. Odradzałabym stosowanie popularnych niegdyś wykładzin – szybko się brudzą i zdecydowanie nie sprzyjają alergikom.

fot. podłogi z dywanem – zdjęcie LORENA CANALS

Ściany w dziecięcych pokojach powinny być raczej jasne. Można oczywiście pomalować jedną ścianę w jakimś dominującym kolorze, ale należy pamiętać o wystrzeganiu się kolorów podstawowych. Aby urozmaicić ścianę bez dużych kosztów warto skorzystać z coraz popularniejszych naklejek samoprzylepnych. Obecnie istnieją setki wzorów, które można zastosować na ścianach – zarówno kropki jak i duże góry. Interesujące jest również zastosowanie szablonu lub taśmy do namalowania określonego wzoru. Bardziej wymagające ale również bardzo efektowne jest zastosowanie okładzin ściennych. Mogą to być zarówno tapicerowane panele, panele ze sklejki o różnych kształtach lub np. biała boazeria.

zdjęcie

zdjęcie

Drugi istotny dla stylistyki pokoju dziecięcego element to odpowiedni dobór tkanin. Tkaniny służą wytłumieniu przestrzeni oraz nadaniu jej przytulności. W pokoikach dziecięcych można użyć ich do przygotowania zasłon, zrobienia zagłówków lub paneli tapicerowanych. Warto spersonalizować sobie również meble tapicerowane – do nich warto wykorzystać tkaniny o grubych splotach, łatwo zmywalne takie jak np. płótno czy len. Oprócz tego idealnie sprawdzą się zamsze w typie alcantara. Kolejnym przytulnym elementem w pokoju dziecięcym jest dywan. Obecnie można wybrać kolorowe dywan, które można prać w pralce, minimalistyczne dywany jutowe albo przytulne dywany robione na szydełku. Wybór jest olbrzymi a możliwości aranżacyjne nieograniczone.

Mówiąc o doborze tkanin trzeba również powiedzieć o tych, które pełnią rolę zarówno dekoracyjną jak i użytkową. Są to np. pościele, narzuty, poduszki, ale również baldachimy czy namiot teepee. W zależności od wybranej estetyki możemy dzięki nim stworzyć niesamowity klimat i przytulność a co najważniejsze możemy nimi z łatwością modyfikować przestrzeń.

fot. zagłówków fot. balachimu fot. tekstyliów zdjęcie 

Jakie dodatki możemy wyodrębnić w pokoju dziecięcym? Przede wszystkim są to plakaty, pocztówki i obrazki. Możemy wybrać zarówno romantyczną Ms Migheto jak i kolorowe i zabawne Eef Lilemor.
Wszystko zależy od waszej inwencji i oczywiście upodobań waszych dzieci. Warto zauważyć, że przy ostatniej popularności taśmy washi nie potrzebujecie dla obrazków nawet ramki.

fot. plakatów na ścianach zdjęcie 

Kolejnym ważnym dodatkiem w pokoju dziecięcym są lampy. Nie chodzi tylko o główne sufitowe oświetlenie. Obecnie istnieje bardzo wiele możliwości aby grać światłem w pokoju dziecięcym. Urocze kinkiety, zwierzęce lampki do kontaktu, drewniane literki, lightboxy, a nawet świecące lampki lód czy jabłuszko… Wszystkie one wprowadzają magię do pokoju naszych dzieci i budują atmosferę tego miejsca. Pozwalają się wyciszyć i rozpalają wyobraźnię.

foto. a littlelovelycompany

Dodatki w pokojach dziecięcych możemy dowolnie mieszać. Możemy trzymać się jednego stylu, albo tworzyć wnętrza eklektyczne. Ważne aby zachować umiar i unikać dosłowności. W ostatnich latach istnieje kilka szczególnie popularnych trendów w stylizacjach pokoi dziecięcych.

Pierwszy to styl boho . W estetyce tej pojawia się dużo tkanin, dużo frędzli, wiklina, Jest miejsce na elementy naturalne, czasem na odrobinę etnografii. Sznytu całości dodają girlandy i pióra. To właśnie z tego stylu przywędrowały do nas łapacze snów i teepee.

fot. styl boho

Drugi popularny styl to styl skandynawski. Jest on bardziej minimalistyczny. Zakłada konsekwentne trzymanie się obranej kolorystyki. Inspiruje się naturą, górami… Jest w nim miejsce na motywy czarno-białe, graficzne wzory, odważne operowanie farbą i dodatkami. Styl skandynawski lubi drewno i dobry design.

foto. styl skandynawski

Kolejną stylizacją, w klimacie której można urządzić pokój dziecięcy jest vintage i eklektyzm. To styl nonszalancki, w którym możemy dowolnie żonglować motywami i wzorami. Pozwala stworzyć wnętrza piękne i nietuzinkowe. Wykorzystuje rzeczy z pchlich targów, wiklinę, elementy romantyczne. Styl vintage to zarówno estetyka lat 70 tych jak i shabby chic. Często pojawiają się w nim kute łóżka i motywy francuskie. Czasem można nawet znaleźć inspiracje surferskie. Pokoje projektowane w tym stylu to prawdziwe perełki.

foto. styl vintage


fot. bajkowa msmigheto

Pamiętajmy, że w pokoju dziecięcym bardzo dużo dekoracji i elementów możemy wykonać samodzielnie, a przy wyborze stylistyki nie musimy się sztywno trzymać jej wyznaczników. Obecnie wiele z tych stylów przenika się i trudno trzymać się jednej konwencji. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego można dowolne żonglować różnymi elementami pamiętając jedynie o umiarze. Właściwie wszystko może stać się idealną dekoracją czy dodatkiem. Szyszki przyniesione ze spaceru, gałąź brzozy, uszyta na maszynie do szycia girlanda. Każdy z tych elementów może być wyjątkowym dodatkiem, który szczególnie ucieszy nasze dzieci…

Artykuł napisała Aleksandra Bobrowicz – Nadolny – architekt wnętrz oraz autorka bloga www.msbaika.pl