Witajcie w drugim artykule z serii Mamissima we wnętrzach. Dzisiaj nadal będziemy zajmować się pokoikami dziecięcymi, ale tym razem przyjrzymy się problemowi związanemu z funkcjonalnym projektowaniem tych szczególnych przestrzeni.

Jeżeli przeoczyliście pierwszy artykuł – możecie go przeczytać tutaj 

Każdy słyszał na pewno o pojęciu funkcjonalności i ergonomii. Co one oznaczają ? Ergonomia to jedno z kluczowych pojęć w projektowaniu wnętrz. Najprościej można powiedzieć, że jest to wszystko to, czego we wnętrzach nie widać, ale można to poczuć. To swoiste odczuwanie przestrzeni, odległości i związanej z tym wygody. To także poczucie komfortu wynikające z odpowiedniego dopasowania temperatury, wykorzystania światła i przewidywania ewentualnych ograniczeń.

Wygoda to bardzo ważne pojęcie w przypadku tworzenia przestrzeni dla najmłodszych. Jest ono szczególnie istotne dlatego, że dzieci źle znoszą dyskomfort, a także dlatego, że spędzają w swoich pokojach sporą część dnia. Istotnym jest fakt, że przestrzeń tworzona dla dzieci łączy funkcje zarówno pokoju dziennego, sypialni, gabinetu a nawet sali zabaw. Dzieci muszą mieć w związku z tym możliwość z jednej strony wyciszenia się, ale z drugiej zabawy i szaleństwa. To wszystko sprawia, że pokoje dziecięce są dla projektanta naprawdę wymagającymi przestrzeniami i układanką, która wymaga dużo wprawy i przewidywania różnych potrzeb.

Funkcjonalne projektowanie to jeden z najważniejszych obowiązków projektanta wnętrz.

Żadne, nawet najpiękniejsze wnętrze nie będzie nas cieszyć długo jeśli nie będzie wygodne. Funkcjonalność to temat rzeka, ale my zajmiemy się tylko najważniejszymi aspektami, które wiążą się bezpośrednio z przestrzenią zaprojektowaną dla dzieci.

Punkt pierwszy i najważniejszy, zwłaszcza w przypadku pokoików dla najmłodszych to bezpieczeństwo.
Kiedy nasze dziecko przebywa w swoim pokoju my, jako rodzice powinniśmy mieć poczucie, że absolutnie nic nie jest w stanie mu zagrozić. Dotyczy to zarówno mebli jak i instalacji.

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą bierze się pod uwagę projektując pokój dziecięcy jest sposób zaaranżowania mebli. Wszystkie powinny być ustawione tak, aby nie zakłócać komunikacji/ Dlatego należy wziąć pod uwagę odległości między meblami i ich wielkość (dziecięce przestrzenie lubią dziecięce wielkości). Oprócz tego w pokojach młodszych dzieci koniecznie trzeba pamiętać o montażu mebli do ściany. Dotyczy to zarówno dużych szaf jak i lekkich komód. Dobrze wiemy, że dzieci potrafią wspiąć się absolutnie na wszystko…

 

Mówiąc o bezpieczeństwie musimy pamiętać również o instalacjach. Szczególnie istotna jest tutaj elektryka. Należy pamiętać aby minimalizować ilość kabli, o które można się potknąć jak i przedłużaczy, które mogą być dla najmłodszych szczególnie interesujące. Warto zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia do kontaktów – takie zabezpieczenia przydadzą się zarówno najmłodszym jak i starszym dzieciom.

Drugi punkt, który jest istotny przy projektowaniu przestrzeni dla dzieci i ma bezpośredni wpływ na komfort naszych dzieci to dostępność.
Pamiętajmy, że pokoje dziecięce projektowane są dla małych rączek, małych stópek i główek, które sięgają nam najczęściej do pasa. To ważne, aby przestrzeń do zabawy była dla nich z łatwością dostępna. Poszczególne elementy, które mają wpływ na dostępność przestrzeni dla najmłodszych to przede wszystkim: wysokość mebli, dostępność szafek i szuflad (istotny jest tu dobór odpowiednich dla małych dłoni gałek meblowych lub uchwytów). Wszystko to wpływa na możliwość eksploracji i swobodnej zabawy, która jest tak ważna dla naszych najmłodszych.

Oczywiście w pokoju dziecięcym istnieją przedmioty, które chcemy pozostawić poza zasięgiem małych rączek dlatego też w tych przestrzeniach idealnie sprawdza się kombinacja dziecięcych mebli połączona z jedną większą, dorosłą, zabudowaną szafą. To miejsce, gdzie można schować wszystkie zbędne zabawki, sprzęty i ewentualne artykuły potencjalnie niebezpieczne.

 

Trzecim punktem, który bezpośrednio wiąże się z funkcjonalnością, a o którym wspominałam już na początku artykułu jest poczucie komfortu.
Dzieci są szczególnie wyczulone na różnice temperatur, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze. Dlatego też szczególnie istotne jest zaprojektowanie pokoju w taki sposób, aby zachować odpowiednią odległość od kaloryferów i okien i w ten sposób stworzyć komfort cieplny. Ważne jest również zadbanie o swobodne operowanie światła dziennego w pokoju, aby maksymalnie wykorzystać panujące we wnętrzu warunki. Na poczucie komfortu duży wpływ ma staranne przemyślenie elektryki. Zawsze powtarzam moim klientom, że lepiej mieć o jeden punkt oświetleniowy więcej niż odczuwać dyskomfort z powodu źle dobranych lamp. To uczucie deprymujące zarówno jeśli chodzi o przestrzenie dla dorosłych jak i dla dzieci.

fot. Mommodesign

Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem, który bierzemy pod uwagę przy urządzaniu pokoików dziecięcych jest elastyczność.
Wszyscy dobrze wiemy jak szybko zmieniają się i rosną nasze dzieci. Przestrzeń, w której przebywają również powinna taka być. To właśnie dlatego operowanie meblami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci jest takie istotne. Większość z tych sprzętów można przestawić, zmodyfikować i zmienić. Ich wielkości nie są zbyt duże, co powoduje, że łatwo poddają się przeróbkom. Elastyczność pokoju to również możliwość szybkiej modyfikacji dekoracji, zmiany wyglądu ścian (np. przez pomalowanie lub przyklejenie naklejek) oraz możliwości dopasowania tkanin i tekstyliów. Wszystkie te elementy wiążą się z przygotowywaniem konkretnych stylizacji, dzięki którym można kreować indywidualny i wyjątkowy świat. Aspektem tym zajmiemy się przy okazji kolejnych artykułów dlatego koniecznie zostańcie z nami.

fot. Petite Vintage Interior

fot. Mommodesign 

Artykuł napisała Aleksandra Bobrowicz – Nadolny – projektantka wnętrz i autorka bloga www.msbaika.pl