Place zabaw – te, które znamy z własnego podwórka – niewiele się między sobą różnią. Na klasyczny zestaw składa się zjeżdżalnia, huśtawka, piaskownica, drabinki, może jeszcze jakaś konstrukcja. Wszystkie elementy są grzeczne i kolorowe, sumiennie konserwowane, spełniają wszelkie standardy. Nie mają ostrych rantów i są wysokie na tyle, by dziecko, spadając na miękkie podłoże, nie zrobiło sobie krzywdy. Tymczasem…

lead2

Istnieją w świecie place zabaw, które są po prostu… inne,  oparte na zaskakującym, nietuzinkowym pomyśle. Oj, daleko im do znanej nam sztampy. Nie mają uniwersalnego, zasadniczego charakteru. Są niesamowite. Absolutnie odjechane. I nie zawsze super bezpieczne.

No właśnie! Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na placach zabaw to wielu specjalistów (pedagogów czy psychologów), a także projektantów jest zdania, że typowe place zabaw przez to, że są maksymalnie bezpieczne i przewidywalne, zabijają dziecięcą kreatywność, otwartość czy samodzielność. Krótko mówiąc wpychają je w wąskie, choć bezpieczne, ramki. Tymczasem dzieci powinny mieć szansę, by eksperymentować, doświadczać nowego, podejmować decyzje i ryzyko, przesuwać swoje granice. W tę ideę znakomicie wpisują się nieco szokujące Bauspielplatz Kolle w Berlinie czy Adventure Playground w Berkeley.

O placach zabaw – najpiękniejszych, największych, najbardziej oryginalnych – mogłybyśmy pisać i pisać. Tylko po co – po prostu je zobaczcie.

TOP 10 – najbardziej odjechane place zabaw na świecie

Gulliver Park, Walencja, Hiszpania

parque-gulliver-valencia

To jest dobre! W parku leży ogromna, bo 70-metrowa rzeźba Guliwera. Pokrywają ją rampy, zjeżdżalnie, drabinki, co zachwyca nie tylko dzieciaki. Ech, być przez chwilę liliputem w Walencji…

Smothers Park, Owensboro, Kentucky, USA

smothers

Smothers Park znajduje się na brzegu rzeki w pięknym centrum Owensboro. Ci, którzy tam byli mówią, że to jedno z najweselszych, ale i najbardziej relaksujących miejsc na świecie.

Hakone Woods of Net, Hakone, Japonia

Doesn't this playground look like so much fun?

Wood of Net znajduje się na terenie Muzeum Hakone i jest nieprawdopodobne. W drewnianej konstrukcji, zbudowanej bez użycia gwoździ, skrywa się ręcznie wydziergany kokon (dzieło Toshiko Horiuchi Macadam). Bawić się w nim jest zapewne niesamowitym doznaniem.

Adventure Playground: Berkeley, Kalifornia, USA

Berkeley, Kalifornia

Adventure Playground to plac zabaw, który wygląda jak złomowisko. Tymczasem dzieci go uwielbiają, bo to ocean przygód i kreatywnych możliwości. Pozbawiony struktury dziki plac zabaw zachęca do aktywności (można pozjeżdżać na linach, wbijać gwoździe, malować farbami gdzie tylko dusza zapragnie) i doświadczania.

City Museum, St. Louise, USA

citymuseum

Nieczynna fabryka butów, diabelski młyn na dachu budynku (podparty autobusem szkolnym) oraz konstrukcje ze starych mostów i samolotów czy dźwigów z odzysku. Brzmi dziwnie? I tak wygląda, ale jednocześnie zachwyca. Ten plac zabaw jest realizacją pomysłu, za którym stoi rzeźbiarz Bob Cassilly.

Bauspielplatz Kolle 37, Berlin, Niemcy

kolle

Na tym placu zabaw, w oczach rodziców, na dzieci czyhają same zasadzki i niebezpieczeństwa. Dzieci widzą to nieco inaczej, dlatego ochoczo rzucają się w wir przygód w miejskiej dżungli. Budują, malują, uprawiają ogród, wbijają gwoździe – tu wciąż się coś dzieje!

Brumleby, Kopenhaga, Dania

monstrum kopenhaga

Brumleby to trzy fikuśne budowle – domek, sklep piekarza i budka z lodami. Miejsce magiczne, gdzie wszystko jest możliwe, wszystko jest dozwolone. Klimat sprzyja fantazjowaniu i ruchowi – drabinki i konstrukcje zapraszają do zabawy.

Plac zabaw – plac Marcus Sickla, Sztokholm, Szwecja

Plac zabaw na placu Marcus Sickla, Sztokholm1

Ten plac zabaw jest inspirowany historią przemysłową okolicy. Wygląda dokładnie tak, jakby jakiś olbrzym naprawiał auto, ale na chwilę owej czynności zaniechał. To by tłumaczyło porzucone narzędzia i silnik. Fajnie się po nich powspinać!

POD Playground, Canberra, Australia

POD

To wyjątkowy plac zabaw – tworzą go gigantyczne żołędzie i piękne widoki. Jeśli dodać do tego tunele, huśtawki, spiralne zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe, otrzymamy miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

Kamakana Playground, Kailua-Kona, Hawaje, USA

Kamakana

Plac zabaw Kamakana położony jest wzdłuż autostrady. Ma niesamowity klimat. Tworzą go nie tylko atrakcje dla dzieci, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy konstrukcje, ale i nastrojowe budowle, stoły piknikowe w kształcie hawajskich wysp i plemienne rzeźby na ścianach. No i te widoki…