Jeśli planujecie spędzić Dzień Dziecka aktywnie lub dużą grupą, koniecznie poznajcie kreatywne gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych, które zapewnią im masę pozytywnych emocji i śmiechu.

To będzie świetna okazja do nauki na wielu polach. Ćwiczymy w ten sposób kondycję umysłową i fizyczną oraz umiejętność współpracy w grupie, która z pewnością posłuży dziecku w codziennych relacjach. Możliwość rozładowania napięć, stresu czy nadmiaru energii wpłynie korzystnie na samopoczucie naszych dzieci.

Pamiętajmy, że dzieciaki nie muszą wygrywać (i tego też będą mogły się nauczyć w trakcie zabaw) i nie stawiajmy na rywalizację, a na dobrą, satysfakcjonującą zabawę. Proste rozwiązania są najlepsze. Zaczynajmy!

Dyrygent

Ustawiamy się w kole i wybieramy jedną osobę, która wychodzi z niego i zamyka oczy. Wtedy po cichu ustalamy dyrygenta, który będzie miał za zadanie pokazywać ruchy, które musi za nim wykonywać każdy uczestnik. Po wybraniu dyrygenta do środka koła wraca osoba, która nie wie, kim jest dyrygent. Puszczamy muzykę, a zadaniem osoby, która miała zamknięte oczy jest odgadnąć KIM JEST DYRYGENT. Zadaniem dyrygenta jest także zmiana wykonywanych ruchów w trakcie muzyki, na przykład co 5 sekund. Bawcie się dobrze
w rytm ulubionej muzyki!

4 kąty

Wybieramy jedną osobę, która siada na środku i zamyka oczy. Następnie wybieramy osobę prowadzącą grę. Włączamy ulubioną muzykę, a pozostali uczestnicy zabawy biegają wokół osoby na środku. Osoba prowadząca w dowolnym momencie wskazuje jeden z czterech kątów, w którym ma zebrać się cała grupa. Gdy wszyscy zbiorą się w kącie, staramy się zachować ciszę, a następnie wyłączamy muzykę. Wtedy osoba siedząca w środku ma za zadanie odgadnąć, w którym kącie znajdują się pozostali uczestnicy – bez otwierania oczu. Jeśli uda się jej odgadnąć, staje się osobą prowadzącą, jeśli nie – odpada z gry.

Figury marmury

W rytm muzyki biegamy dookoła, aż piosenka nie zostanie zatrzymana. Gdy muzyka się zatrzyma, każdy z uczestników musi zastygnąć w dowolnej pozie w bezruchu. Prowadzący ma za zadanie sprawdzić, czy ktoś się poruszył – jeżeli tak, osoba odpada z gry. Gramy tak długo, aż zostanie tylko jedna osoba, to ona będzie zwycięzcą. Udanej zabawy!

Konstrukcje

Dzieciaki chodzą swobodnie dookoła, a prowadzący w pewnym momencie podaje nazwę dowolnej rzeczy / zjawiska, a następnie liczy do 10. W tym czasie grupa ma za zadanie wspólnie utworzyć tą rzecz za pomocą swojego ciała, zanim prowadzący doliczy do 10. Przykład: Prowadzący mówi słowo „rower” i liczy do 10. Grupa w tym czasie tworzy rower
z siebie samych. W tej grze wyzwala się potencjał kreatywności, którego dzieciaki mają co niemiara. Zabawa pozwala również zintegrować się ze sobą i udoskonalić dziecięce umiejętności pracy w zespole. Przed Wami wielkie emocje!

Ciepło-zimno

W tę grę zagracie w domu i na dworze. Zabawa polega na ukryciu przed jedną osobą
z grupy przedmiotu, w dowolnym zakamarku domu czy ogrodu. Kiedy skarb jest już
w kryjówce, osoba rozpoczyna poszukiwania, a my stajemy się jej przewodnikiem. Gdy kieruje się w dobrą stronę, mówimy wszyscy „ciepło”, a gdy rusza w złą, mówimy „zimno”. Im bliżej jest przedmiotu, tym bardziej staramy się nakierować tę osobę na miejsce,
w którym ukryliśmy przedmiot – możemy jednak używać do tego tylko słów „ciepło”
i „zimno”.

Owocowe biegi

Do tej zabawy użyjcie dosyć dużego i lekkiego koca lub chusty, pod którymi będzie można przebiec. W grze biorą udział różne owoce – poszczególnym uczestnikom przypisujemy jeden owoc: jabłko, jagoda, czereśnia czy kiwi. Grupa bierze koc lub chustę i faluje nią.
W pewnym momencie podnosi ją do góry, a prowadzący wymienia nazwę owoca/ kilku owoców – wówczas osoby, które są danym owocem muszą przebiec pod chustą. Gdy prowadzący powie „owoce”, wszyscy muszą przebiec pod kocem. Jeśli posiadacie chustę animacyjną Klanza, to świetnie sprawdzi się do tej zabawy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.