Pierwszy spacer noworodka to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Jesteśmy pełni obaw i mamy mnóstwo pytań, jak zrobić to we właściwy sposób i nie narazić dziecka na przykład na przeziębienie.

To, kiedy możemy wyjść z domu i delektować nie świeżym powietrzem, zazwyczaj zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stanu zdrowia dziecka – maluszek powinien być zdrowy i nie mieć żadnych poszpitalnych dolegliwości. Kolejną sprawą jest stan zdrowia mamy – nie każda kobieta po porodzie czuje nie dobrze i na tyle silna żeby wychodzić z domu, szczególnie jak czeka ja przeprawa z wózkiem chociażby przez wysokie schody. Ostatnim, nie mniej istotnym aspektem jest pogoda i aktualna pora roku.

Pierwszy spacer noworodka jesienią i zimą

W trakcie miesięcy jesienno-zimowych, gdy aura za oknem nie zachęca do wychodzenia a temperatury spadają poniżej zera, warto ze spacerem wstrzymać się co najmniej 2 do 3 tygodni.

Kilka dni przed pierwszym spacerem zaczynamy werandowanie dziecka. Co to właściwie jest werandowanie? To przyzwyczajanie maleństwa do niższych temperatur i w ogóle do zmian temperatur otoczenia. Ubrane odpowiednio do pogody dziecko (tak, jakbyśmy szli na spacer) kładziemy w wózku przy otwartym oknie lub balkonie. Uważajcie jednak żeby nie ubrać dziecka za ciepło”, bo się spoci i może przeziębić. Stopniowo zwiększamy czas werandowania. Zaczynamy od 5 minut i stopniowo zwiększamy czas do 20 minut.

Jeśli werandowanie mamy za sobą, a temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż minus 5 stopni, nie pada deszcz i nie ma silnego wiatru – pora na pierwszy spacer.

Na początek wystarczy 15-20 minut i wracamy do domu. Z dnia na dzień, stopniowo wydłużamy czas spaceru. Pamiętajcie jednak, ze gdy za oknem temperatura spada poniżej minus 10 stopni lepiej zostać w domu. Ważne jest również monitorowanie poziomu smogu w Waszym mieście. Smog jest bardzo niebezpieczny dla niemowląt i wtedy również należy wstrzymać się z wychodzeniem na spacer.

Pierwszy spacer noworodka wiosną i latem

Wiosną i latem sytuacja znacznie się upraszcza. Nie trzeba aż tak bardzo przygotowywać maluszka do wyjścia, a nawet można zrezygnować z werandowania.

W ciepłych miesiącach zaleca się pierwszy spacer już po tygodniu od powrotu ze szpitala. Oczywiście, tak jak jesienią i zimą, unikamy bardzo wietrznych i deszczowych dni. Nadal trzeba uważać na smog.

Pierwszy spacer może być dłuższy, na przykład 30-minutowy, a nawet kilkugodzinny przy bardzo sprzyjającej aurze.

Uważajmy na upały. Bardzo wysokie temperatury są niebezpieczne dla noworodków i trzeba to stale monitorować.

Produkty, które Ci się przydadzą na spacerze z dzieckiem

Wózek

Lekka spacerówka i gondola w jednym marki Larktale zwózek spełniający potrzeby najbardziej wymagających rodziców. Wybierając wózek wielofunkcyjny często skupiają się nad wymiarami i funkcjonalnością gondoli ale, nie myślą nad wagą oraz wielkością wózka spacerowego. Nasz wózek 2w1 to genialne rozwiązanie które posłuży na dłużej. Pełnowymiarowa – składana na pół gondola. Lekka spacerówka rozkładana na płasko, testowana od 0m+ oraz mieszcząca się po złożeniu do nawet małego bagażnika. Wózek 2w1 Coast to rozsądne rozwiązanie z uwagi na oszczędność miejsca. Szczególną zaletą wielofunkcyjnego wózka Coast jest kompatybilność. Zmiana gondoli na spacerówkę jest prosta i zajmuje jedynie kilka chwil.

Wózek Larktale model Coast posiada dwa zastosowania, pełnowymiarowa gondola jest przeznaczona dla noworodków od pierwszych dni życia, z kolei spacerówka jest odpowiednia dla dzieci do 23,5 kg. Wyposażony w opatentowany system składania i rozkładania System Compac3 ™, umożliwia rodzicom niezwykle wygodne i szybkie schowanie go do bagażnika samochodu. System ten pozwala rodzicom na złożenie wózka 2w1 w zaledwie 3 krokach.

Organizer

Niezwykle przydatny pomocnik każdej mamy – organizer do wózka amerykańskiej firmy Skip Hop. Wykonany z neoprenu, dzięki któremu organizer ma funkcję termiczną. Pojemne kieszenie pomieszczą wszystkie niezbędne podczas spaceru akcesoria.

Uchwyt na telefon

Uniwersalny uchwyt do wózka na telefon. Wykonany z najwyższej jakości materiałów. Dzięki magnetycznemu uchwytowi możesz swobodnie spacerować bez obaw, że nie zdążysz wyszperać dzwoniącego telefonu z torebki. Uchwyt pasuje do każdego rodzaju wózka i możesz go ustawić pod dowolnym kątem. Telefon pozostaje zawsze na widoku i pod ręką.

Pojemnik na mokre chusteczki

Pojemnik na mokre można łatwo przymocować do wózka, a dzięki prześwitującemu opakowaniu łatwo zobaczymy kiedy go uzupełnić. Chusteczki są bezpieczne i nie wysychają.

Uchwyt na kubek

Uchwyt na kubek do wózka idealnie pasuje do przechowywania butelek, papierowych kubków czy kubków termicznych. Uchwyt w prosty sposób można zamontować do wózka i odpiąć w razie potrzeby. Pasuje do większości wózków, dostępnych na rynku.

Życzymy Wam bardzo udanych spacerów!