Już wkrótce Wasz „maluch” idzie do przedszkola lub szkoły? Warto pomyśleć o zmianie aranżacji pokoju, przygotować przestrzeń sprzyjającą nauce, odrabianiu prac domowych.

Niebawem zacznie  się wszystko o czym „marzą tygrysy”: malowanie, rysowanie, wydzieranie, klejenie. Wasi arcyważni uczniowie zajmą się sprawami niezwykle poważnymi jak pisanie, czytanie, a Wam jako rodzicom nie pozostanie nic innego jak wspierać swoje pociechy w tych zadaniach.

Przestrzeń kilkulatka, któremu pokój służył głównie do zabawy i odpoczynku powinna przejść delikatną zmianę. Oczywiście pójście do przedszkola czy szkoły nie powinno Was skłonić do przeobrażenia pokoju zabaw w laboratorium. Warto jednak zaplanować tą przestrzeń praktycznie, pod kątem wszelkich prac kreatywnych, odrabiania prac domowych, połączyć dotychczasową powierzchnię poświęconą odpoczynkowi, zabawię z tą, w której Wasz brzdąc będzie mógł się „oddać” pracom naukowym. – jak szybko przeobrazić pokoik maluszka w pokoik przedszkolaka czy szkolniaka? – Jakie są niezbędne akcesoria i elementy pokoju?   – na te pytania już za chwilę znajdziecie odpowiedź

zdjęcie:@karola_lysiak

Przestrzeń do nauki

Jeden element, który w kilka minut zmienia przestrzeń małego dziecka w „poważnego” szkolniaka i przedszkolaka jest biurko. To dzięki niemu pokoik zyskuje miejsce do odrabiania prac, lepienia z plasteliny, kolorowania.

Powinno być duże, dobrze oświetlone ( najlepiej ustawić biurko przy oknie tak aby Wasz kilkulatek doskonale widział co pisze, rysuje )

Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej, przeciążone tornistry, nieprawidłowa pozycja podczas nauki – to niestety smutna rzeczywistość wielu uczniów. Nie chcieliśmy aby Hania dotarła do tego grona. Według danych Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci cierpi na różnego rodzaju wady postawy, najczęściej dotyczące kręgosłupa. Co więcej, liczba czynników sprzyjających ich powstawaniu wciąż się zwiększa[1]. Jak możemy zmienić te pesymistyczne statystyki?

 

 Załączmy Wam link z badaniami Wady postawy u dzieci a powrót do szkoły,  Instytutu Matki i Dziecka, 

Warto wybrać biurko z regulowanym blatem, dzięki czemu będzie ono „rosło” wraz z Hanią i posłuży jej przez wiele lat. Aby  przeszłej uczennicy / uczniowi  łatwiej było zachować odpowiednią i zdrową dla kręgosłupa postawę Dzięki uchylnemu blatowi regulacji wysokości dziecko będzie siedziało wyprostowane, bez konieczności pochylania się nad książkami. Takie rozwiązanie popiera fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, podkreślając dodatkowo, że odciążenie szyi, ramion górnej części grzbietu wpłynie pozytywnie również na zdolność koncentracji.

Zdjęcie z sesji POKOIK Hani – córeczki  BASI KURDEJ – SZATAN 

Biurko Marco 2 charakteryzuje się solidną metalową konstrukcją biurka, która będzie nam służyć przez wiele lat. Prosty, uchylny blat z możliwością regulacji wysokości położenia, zapewni prawidłową postawę Twojej pociechy podczas codziennej pracy czy zabawy. Za pomocą korbki z łatwością można wyregulować pożądaną wysokość blatu a na podręcznym uchwycie zawiesimy plecak lub torbę. Blat wykończony jest laminatem. Do wyboru nastepujące kolory: ecru, dąb, klon.

Koniecznie przeczytajcie też materiał o funkcjonalnym projektowaniu pokoików 

INNE Biurka znajdziecie TUTAJ 

 

ZABAWKI do „kartonów”

Aby Wasz przedszkolak lub szkolniak mógł się skupić na „zadaniach” przy biurku, warto zapanować nad przestrzenią wokół. Zabawki, które do tej pory zapewne były wszędzie można uprzątnąć do specjalnie przeznaczonych pojemników. Dzięki temu uwaga Waszego brzdąca będzie skupiona na tym co widzi na biurku.

W pokoju każdego malucha świetnie  sprawdzą miękkie kosze od Done by Deer. Będą także  jego dodatkową dekoracją. Kosze sprawią, że obowiązek stanie się świetna zabawą. Organizacja pokoju pełnego zabawek od dzisiaj nie będzie problemem!  Cudowne kosze w wesołe kropeczki i paski, swoim urokiem zachwycą wszystkich, zarówno tych młodszych jak  i starszych.

Lubicie szybkie rozwiązania na porządek. Jeszcze przed chwilą Wasz brzdąc świetnie bawił się klockami, ale pora odrabiania lekcji zbliża się dużymi krokami. Nie ma problemu na macie play & go w minutę możecie wszystko sprawnie posprzątać.

W takim worku łatwo schować klocki, samochodziki, pluszaki czy inne zabawki. Można go łatwo złożyć, rozłożyć i przenieść w inne miejsce. Po rozłożeniu worek w jednej chwili zmienia się w matę do zabawy dla dzieci. Worek marki Play&Go można zabrać ze sobą na wakacje, do znajomych, na wizytę do dziadków czy do parku. Każde dziecko może znaleźć własne, oryginalne zastosowanie dla takiego worka w swoim pokoju. Można go powiesić, schować pod łóżkiem czy po prostu położyć na podłodze. Worek Play&Go służy również dzieciom do nauki samodzielnego sprzątania pokoju – wystarczy wrzucić do niego zabawki i gotowe!

A co powiecie na bajecznie kolorowe zamykane pudła od 3 Sproust  – pomieszczą naprawdę sporo, ożywią pokój a wiadomość, że są wykonane  z ekologicznego poliestru uzyskanego z recyklingu plastikowych butelek ucieszy wszystkie EKO MAMY

Małe i duże, kolorowe i w stonowanych odcieniach, do zawieszenia i postawienia – kosze, pudełka i pojemniki znajdziecie TUTAJ

Półka na książki

Na pewno już wcześniej w pokoju Waszego malucha pojawiły się książki. W okresie przedszkolnym zainteresowanie czytaniem u dzieci wzrasta i warto je wykorzystać do stworzenia prawdziwej domowej biblioteczki, w której znajdą się ukochane lektury Waszego dziecka. W okresie szkolnym wcześniej pielęgnowana pasja czytania osiąga apogeum – warto ją pielęgnować. Zbierajcie książki, czytajcie !

 A na ukochane pozycje warto wyznaczyć specjalne półeczki.

Półka chmurka od Lamps & co  to piękny i funkcjonalny dodatek do dziecięcego pokoju. Półka wykonana jest ze sklejki malowanej farbami wodnymi, bezpiecznymi dla dzieci.

Lubicie skandynawski styl. Ścienna półka Done By Deer podkreśli ciekawy charakter aranżacji i z pewnością udźwignie niejedną książkę

Inne półki znajdziecie TUTAJ 

WYJĄTKOWA ozdoba na ścianie 

Aby podkreślić fakt, że Wasz maluch „dorośleje” można pomyśleć o wyjątkowej dekoracji ściany. To niedrogi i łatwy w wykonaniu element ozdobienia pokoju o walorach edukacyjnych;)

Brzmi poważnie ale w rzeczywistości jest świetne. Zresztą nie będziemy się długo rozwodzić na ten temat  – Zobaczcie sami!

Naklejka na ścianę, polskiej firmy Pastelowelove będzie idealnym uzupełnieniem dziecięcego pokoiku. To nie tylko wyjątkowa dekoracja, ale również rewelacyjna nauka poprzez zabawę. Dzieci poznają kontynenty, oceany oraz kierunki świata, jak również najważniejsze zabytki, czy atrakcje danego regionu lub państwa. Dzięki specjalnym dodatkowym naklejkom mogą również zaznaczać miejsca, w których już były lub do których chciałyby pojechać.

Mapy dostępne są w 3 wymiarach:

S – ok. 100×50 cm po naklejeniu – przeznaczony na mniejsze powierzchnie, np. nad biurkiem M – ok. 140×70 cm po naklejeniu – przeznaczony na mniejsze powierzchnie, np. nad komodami L – ok. 195×100 cm po naklejeniu – przeznaczony na duże powierzchnie i puste ściany

Pamiętajcie niektóre dzieci kochają zmiany inne muszą się do nich stopniowo przyzwyczajać – z WAMI dadzą radę 🙂 Przeobrażenie pokoiku z pokoju malucha w pokój przedszkolaka/ szkolniaka pozwoli na łatwiejsze, stopniowe akceptowanie naturalnej zmiany jaka towarzyszy dorastaniu 🙂 !

Szukacie innych inspiracji pokoikowych – zapraszamy TUTAJ 

A WYPRAWKĘ skompletujecie TUTAJ 

Zdjęcie profilowe:@nanuszka