Sen to zdrowie – tak działa ten mechanizm od pierwszych dni życia dziecka. Dlatego też maluszkowi warto zapewnić jak najspokojniejszy sen.

Jak przygotować kącik maleństwa

Noworodek od samego początku może mieć albo własny pokoik, albo swój kącik w sypialni rodziców. To drugie rozwiązanie na pewno jest bardziej praktyczne, szczególnie dla karmiącej mamy, która często musi wstawać do dziecka – nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Jeśli maluszek będzie spał w sypialni rodziców opcje są dwie – można wydzielić dla niego odrębną przestrzeń, albo zdecydować się na dostawkę do łóżka mamy i taty. Jeżeli wybieramy kącik maluszka powinniśmy zadbać o jego aranżację. Przede wszystkim zaopatrzyć musimy się w łóżeczko. Na przykład dobrym modelem jest łóżeczko Bellamy, w którym demontaż jednej ścianki umożliwia to, iż mebelek „rośnie razem z dzieckiem” i będzie nadawać się dla starszych maluchów.

Bellamy również robi świetne kołyski – warto mieć kołyskę w dziecięcym kąciku, czasem miarowe bujanie to jedyne co uśpi maluszka.

Bardzo przydatny dla najmłodszych dzieci będzie też kosz Mojżesza, taki jak ten firmy Childhome, Caramella czy Moba. Jest on leciutki, uśpionego w nim maluszka można bez budzenia przenieść w inne miejsce domu. Z kolei umieszczony w kołysce zapewni dziecku dodatkową wygodę.

Innym, ale równie ciekawym rozwiązaniem będzie dostawiane łóżeczko, takie jak to Little Chic London. Zdejmowalne, oddychające boki łóżeczka zapewniają optymalną cyrkulację powietrza oraz odpowiednią temperaturę podczas snu celem zapobieżenia przegrzewaniu maluszka. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych, wytrzymałych siatkowych tkanin na boki łóżeczka, Mama w każdej chwili może sprawdzić co w danej chwili porabia Maleństwo. Wystarczy, że się przekręci w stronę łóżeczka i spojrzy poprzez bok ażurowy łóżeczka.

Kącik do spania lub zabawy koniecznie trzeba też zaopatrzyć w elektroniczną nianię, taką jak ta marki Beaba. Niania pozwoli nam mieć oko na malucha, jeśli znajdujemy się akurat w innym pomieszczeniu.

Żeby maluch miał prawdziwy komfort snu warto zadbać też o takie elementy jak przewiewne, miłe w dotyku otulacze oraz właściwa temperatura w pokoju. W dzień powinna ona oscylować wokół 20-22 stopni, w nocy – wokół 18.

Na dobry sen

Dobry sen dziecka zależy nie tylko od tego jak zaaranżujemy przestrzeń do spania, czynników jest znacznie więcej. Na przykład warto wspomnieć o tym, że w mleku karmiącej mamy znajduje się tryptofan – jest to aminokwas wykorzystywany przez organizm do produkowania melatoniny. Największe jego stężenie zauważalne jest w nocy, dlatego nocne karmienie ma takie znaczenie dla snu dziecka. Pomocny jest też stały rytm dnia – na przykład spacery, które zdecydowanie ułatwiają zasypianie, mogą pomóc rodzicom w przyzwyczajeniu dziecka do pewnego rytmu drzemek. Uporządkowanie dnia jest dla malucha ważne – pozwala mu wyrobić w organizmie pewne nawyki, jak chociażby ten, że śpi się w nocy. Warto też zadbać o to, aby dziecko zasypiało spokojne i wyciszone – w tym mogą pomóc z kolei wszelkie rytuały wieczorne – kąpiel z wykorzystaniem płynu o zapachu lawendy, kołysanki śpiewane przez mamę, muzyka grana z pozytywki podwieszanej nad łóżeczkiem, uruchomienie „misia szumisia” – jak na przykład te marki Whisbear.

Ubranka i gadżety

Istotny jest nie tylko komfort maluszka, ale również jego bezpieczeństwo. Żeby na przykład ograniczyć ryzyko śmierci łóżeczkowej dzieciątko należy układać na plecach, bez poduszki, korzystać można ze specjalnych mat rejestrujących oddychanie dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z rożków lub śpiworków – zapewnią maluchowi ciepło, jednocześnie nie stanowiąc ryzyka zasłonięcia dróg oddechowych. Warto zapoznać się z ofertą Gro Company.

Nie jest polecane „okładanie” dziecka maskotkami. Warto natomiast dać mu coś, co sprawi, że będzie czuło się bezpiecznie, gdy mama i tata opuszczą pokój. Na rynku dostępne są przytulaczki – leciutkie, dostosowane do wieku dziecka, atestowane. Co więcej – chłoną one zapach mamy, a więc ten zapach, który dziecku daje największe poczucie bezpieczeństwa. Lampki – projektory zamknięte w uroczych maskotach – zwierzątkach świetnie się sprawdzą. Marka Summer Infant wprowadziła na rynek całą gamę takich produktów, które rozświetlą pokój, a jednocześnie zadziałają jak przysłowiowe liczenie baranów – wyświetlane na suficie kropki czy gwiazdki rozluźnią malucha, powoli go uśpią.

Produkty wymienione w artykule znaleźć można w sklepie Mamissima.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, będzie nam miło jeśli udostępnisz go w mediach społecznościowych 🙂