To, jak dziecko spędza czas w ciągu dnia, przekłada się na jego sen, dlatego warto o tę aktywność zadbać. Harce i swawole zostawmy na poranki, z kolei wieczory… Te niech upływają pod znakiem książeczek czy klocków.
Więcej o aktywności i zabawie, nie tylko przed snem, opowie nam Agnieszka Piotrowska DobraNocka, pierwsza w Polsce certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka (Certified Sleep Consultant) – zapraszamy do kolejnej, ostatniej już odsłony naszego SWEET DREAMS Mamissima & SKIP HOP.
1. Co wspólnego ma czas aktywny ze spaniem?
Wbrew pozorom – bardzo dużo. To, w jaki sposób spędzony jest ten czas i czy rzeczywiście jest „aktywny“ bardzo mocno wpływa na to, jak dziecko po nim zasypia na drzemkę czy sen nocny. Przede wszystkim niezwykle ważne jest to, aby dziecko miało możliwość poznawania świata wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem (choć może nie zawsze rozumie, dlaczego nie pozwalamy mu brać do buzi psiej karmy szczęśliwie znalezionej w misce czy obgryzać naszego najnowszego smartfona:)). Po pełnym wrażeń czasie spędzonym na eksplorowaniu, dotykaniu, raczkowaniu, pełzaniu, turlaniu czy choćby leżeniu na brzuchu (w przypadku noworodków i najmłodszych niemowląt jest to spory wysiłek fizyczny i jakże inna perspektywa spojrzenia na świat!) dziecku z całą pewnością będzie się spało lepiej.
2. A co z kwestią bezpieczeństwa? Przecież takiego „tygrysa na wolności“ nie można praktycznie spuścić z oka?
Oczywiście bezpieczeństwo dziecka jest kwestią priorytetową, dlatego trzeba mieszkanie odpowiednio zabezpieczyć (np. kontakty, które są często w zasięgu rąk dziecka) a w sytuacji, kiedy musimy na moment wyjść do innego pomieszczenia czy coś zrobić – można na przykład włożyć dziecko do kojca czy łóżeczka. Pamiętajmy jednak, że dziecku trzeba dać maksymalną swobodę, ponieważ może ono rozwijać swoje umiejętności tylko nieustannie je ćwicząc. Nie jest możliwe doskonalenie przewrotek z pleców na brzuch, jeśli maluch siedzi przez większość swojego aktywnego czasu wpięty w fotelik.
3. Skoro już rozmawiamy o kwestiach bezpieczeństwa, to na co zwrócić uwagę, kupując zabawki dla naszego dziecka?
Aby zabawki spełniały swoją rolę – również tę edukacyjną – powinny być oczywiście kreatywne, charakteryzować się przyjemnym wzornictwem i kolorystyką, ale kluczowe jest jednak, aby były dla naszego malucha bezpieczne. Dlatego warto kupować te pochodzące od renomowanych producentów, którzy oferują produkty wykonane z nietoksycznych materiałów i skonstruowane w taki sposób, że nie stanowią zagrożenia dla dziecka (np w przypadku dzieci poniżej 3 r.ż. nie zawierają drobnych elementów, które mogą zostać przypadkowo połknięte).
4. Czy zabawa krótko przed snem jest dobrym pomysłem?
Tak, ale raczej mniej intensywna:) Na około pół godziny przed drzemką i snem nocnym (w przypadku dzieci z większymi zasobami energii, które długo się wyciszają wieczorem może to być nawet godzina) dobrze jest spędzić z dzieckiem czas na przyjemnej, ale bardziej już „statycznej“ zabawie. Można w tym czasie czytać oglądać książeczki, opowiadać bajki, układać klocki czy układanki, rysować – oczywiście forma zabawy będzie dostosowana do wieku. Najważniejsze jest, aby ten wspólny czas był już „zwolnieniem tempa“, co na pewno również dobrze zrobi zabieganym i zmęczonym rodzicom. Czasem rodzice (a już zwłaszcza celują w tym tatusiowie:)), którzy nie widzieli dziecka przez dużą część dnia mają tendencję, aby po powrocie do domu wieczorem ganiać się z dzieckiem, bawić w chowanego czy je podrzucać. Choć ciężko nam się powstrzymać, bo radość ze wspólnych chwil jest ogromna, to lepiej ten czas spędzić na spokojniejszej aktywności – dzięki temu nie będziemy mieć problemu z wyciszeniem malucha do snu.
5. Czy to znaczy, że zabawa może być częścią rytuału?
Zdecydowanie nie. Zabawa – nawet najspokojniejsza w sensie fizycznym – to jednak dla dziecka czas dość aktywny poznawczo. Pracują wszystkie zmysły, dziecko ćwiczy koncentrację, uczy się, zapamiętuje i oczywiście jest w dość intensywnej interakcji z rodzicem czy opiekunem. W trakcie rytuału natomiast musimy bardzo zadbać o to, aby każdy kolejny krok był dla dziecka wyciszający – niewielka jest szansa, aby zaczęło ziewać, jeśli jest akurat w trakcie budowania wieży z klocków:). Tak więc dobrze sprawdzająca się sekwencja przed snem nocnym to: spokojna zabawa, kolacja, kąpiel, a po niej pozostała część rytuału.
SWEET DREAMS Mamissima & SKIP HOP
Spokojna zabawa przed snem oraz rodzinne rytuały pozwalają wyciszyć i pozytywnie nastroić maluszka. Warto mieć pod ręką nie tylko ciekawe zabawki, ale i przydatne akcesoria. Zobaczcie, jakie produkty SKIP HOP i MAKI MON AMI poleca Pani Dobranocka.
Mata Edukacyjna Explore & More SKIP HOP
Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na aktywność dla niemowlaka niż mata edukacyjna! Na tej macie mały odkrywca nie będzie się nudził ani leżąc na plecach, ani ćwicząc nowe umiejętności w pozycji na brzuchu. Tutaj będzie mógł do woli obserwować (również siebie w lusterku!), przyciskać, szeleścić, dotykać, grzechotać i słuchać różnych fascynujących dźwięków. Kiedy maluch zacznie sam siedzieć – wystarczy zamocować pałąk w pozycji bocznej i znów można będzie świetnie spędzać czas. Ta mata, to plac zabaw i wesołe miasteczko w jednym!
Grzechotki Trio EXPLORE & MORE SKIP HOP
Ta kolorowa, sympatyczna ekipa złożona z Sowy, Jeżyka i Liska wraz z Twoim dzieckiem stworzy z pewnością razem niezły zespół muzyczny. Grzechoczące dźwięki wydawane przez łatwe do uchwycenia zwierzątka dadzą wyjątkową oprawę każdemu występowi – uwaga polska i światowa sceno muzyczna – nadchodzi konkurencja:).
Książeczka Edukacyjna EXPLORE & MORE SKIP HOP
Książka, którą można gryźć, gnieść i tarmosić? Zapewne dorosły przeglądający półkę w księgarni ma nieco inne kryteria wyboru, ale dla malucha to książka idealna. Jeśli dodatkowo można jeszcze pogłówkować układając mini-puzzle czy potrząsnąć rączką z grzechoczącymi koralikami, to chyba nie można sobie wyobrazić lepszej „czytelniczej pozycji“. Świetnie się sprawdzi w czasie aktywnym w domu, ale również w podróży czy w wózku z rodzicami na zakupach, gdy czas się dłuży (ileż można wybierać buty tato?!).
Zabawka Jeżyk Klik Klak SKIP HOP
Kolorowe i poręczne zabawki sensoryczne, które można zabrać ze sobą w długą drogę np. samochodem, były dla mnie zawsze na wagę złota. Znacie to uczucie, gdy po kilku godzinach jazdy kończą się Wam już pomysły na zabawianie dziecka, a do celu wciąż daleko? Ten fikuśny jeżyk otwarcie sprytnie ukrytego pod igiełkami lusterka nagrodzi zabawnym dźwiękiem. Jeżyku, na pewno zabierzemy cię na wakacje.
Lampka Nocna Zoo Motyl SKIP HOP
Ta latarka i lampka w jednym przyda się w czasie wieczornego przytulania i czytania przed snem. Znalezienie w ciemności zagubionej w łóżku przytulanki czy nawet samodzielna wyprawa do toalety w nocy nie będą już żadnym problemem, a w czasie wakacyjnego noclegu w namiocie latarka-motylek będzie niezastąpiona także dla rodziców:).
Książeczka–pacynka Bandana Buddies Słoń SKIP HOP
Jestem pod wrażeniem kreatywności projektantów ze SKIP HOP – jako mama trójki dzieci miałam okazję widzieć już różne zabawki, ale połączenie książeczki z pacynką to dla mnie nieoczywista rewelacja. Książeczka wykonana (jak zawsze w SKIP HOP) ze starannie dobranych pod względem bezpieczeństwa materiałów kusi swoją fakturą, kolorami i niespodziankami takimi jak lusterko, okienko czy piszczące „guziczki“. Możliwość zamiany książeczki w słonika-pacynkę otwiera praktycznie nieskończone możliwości na zabawę z maluchem – ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia.
Poduszka do przytulania Sowa Pola Maki Mon Ami
Niezwykle miękka i delikatna, uwielbia być przytulana i przytulać, kiedy trzeba. Towarzyszy przy zabawie, przy pocieszaniu i przy zasypianiu. Sowa Pola jest sympatyczną przyjaciółką na chwile dobre i złe. Kto raz poznał dotyk bawełnianej satyny, ten potem nie chce niczego innego! Ta niezwykła poduszka z pewnością zostanie przyjaciółką na wiele lat i będzie rosła z maluchem. Będzie towarzyszką wielu zabaw aby w odpowiedniej chwili wyciszyć i “utulić” do snu. Użyta tkanina i barwniki posiadają certyfikaty OEKO – TEX 100 klasa I i są bezpieczne dla dzieci. Produkt ten rekomenduję dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia.
Muślinowo-bambusowy otulacz Sowa Pola Maki Mon Ami
Mięciutki i kolorowy, i do tego bardzo duży, może być użyty przez rodziców do rożnych zabaw: wachlowania malucha, liczenia małych sów na nadruku itp. Może tez stanowić wygodne posłanie do zabawy. Dla starszych dzieci idealny do konstruowania namiotu – tylko wyobraźnia może ograniczyć wymyślane zabawy. (Oczywiście te dla najmłodszych zawsze pod kontrolą osoby dorosłej).
Śliniak muślinowy Sowa Pola Maki Mon Ami
Śliniak wykonany z wysokiej jakości muślinu oraz delikatnej bawełny, co uniemożliwia zabrudzenie ubranka podczas jedzenia, a także ząbkowania, ale i podczas zabawy, kiedy to maluch może ulać. Użyta tkanina i barwniki posiadają certyfikaty OEKO – TEX 100 klasa I i są bezpieczne dla dzieci.
Muślinowy ochraniacz do odbijania Sowa Pola Maki Mon Ami
Ochraniacz do odbijania wykonany z wysokiej jakości muślinu oraz delikatnej bawełny może służyć, jako śliniak oraz ochraniacz. Ma wygodny, zaokrąglony kształt, idealnie pasujący do ramienia rodzica. Przyda się także w trakcie zabawy, gdy maluch zapragnie przytulić się do rodzica, aby zasnąć. Użyta tkanina i barwniki posiadają certyfikaty OEKO – TEX 100 klasa I i są bezpieczne dla dzieci.