Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie – czy należy wychodzić na spacer z niemowlakiem zimą? Jakie temperatury są dla dziecka odpowiednie? Jak przygotować się do spaceru i jak odpowiednio zabezpieczyć niemowlę przed wychłodzeniem? Regularne spacery są bardzo ważne dla wzmacniania odporności maluszka. Dziś podpowiemy Wam jak zorganizować pierwszy spacer z niemowlakiem, by i dla Was i maluszka był czystą przyjemnością.

Kiedy na pierwszy zimowy spacer z niemowlakiem? 

Na pierwszy spacer niemowlaka można zabrać po 3-4 tygodniach od chwili urodzenia, oczywiście jeśli maluch jest zdrowy, a lekarz pediatra nie widzi do spaceru przeciwwskazań. Pierwszy spacer powinno poprzedzić tzw. werandowanie malucha czyli przyzwyczajanie go do niższych temperatur. Zacznij od przenoszenia opatulonego w rożek niemowlaka do wywietrzonego pokoju. Jeśli malec dobrze znosi takie zabiegi przystąp do następnego etapu, czyli dziecko gotowe do wyjścia na spacer ustaw w wózku przy szeroko otwartym oknie – zacznij od 10 minut i stopniowo wydłużaj czas do 20-30 minut. Tak przygotowany maluch gotowy jest do pierwszego spaceru. Optymalny czas pierwszego wyjścia to 20-30 minut w zależności od pogody. Unikaj spacerów, gdy temperatura spadnie poniżej -10°C, a także w wietrzne i wilgotne dni – wówczas temperatura odczuwalna jest dużo niższa.

Spacerując zimą uważaj na smog – jest on szczególnie niebezpieczny dla niemowląt. Pojawia się zwykle w bardzo mroźne, bezwietrzne i wilgotne dni. Najlepiej unikaj wówczas wychodzenia na zewnątrz. A jeśli już wybierzesz się na spacer, to dokładnie zaplanuj jego trasę. Udaj się za miasto bądź do parku, gdzie smog powinien być mniej dokuczliwy.

Jak ubrać i przygotować malucha do pierwszego spaceru?

Pamiętaj, że niemowlę ma słabo rozwiniętą zdolność do termoregulacji – stąd łatwo dziecko przegrzać bądź wychłodzić, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie ubranie malucha na spacer. Najlepiej ubrać malucha warstwo – „na cebulkę” . Body, welurkowy pajacyk (bądź kaftanik + śpiochy), kombinezon i w zależności od pogody – śpiworek lub kocyk. Pamiętaj o dobrej izolacji – do gondolki włóż materacyk, a jeśli jest wyjątkowo zimno połóż pod plecy maluszka dodatkowy kocyk. Nie zapomnij zabezpieczyć delikatnej skóry malucha kremem – przyda się kosmetyk, który uchroni ją przed zimnem, wiatrem i promieniami (UV). Zwróć uwagę, by kosmetyk przeznaczony był dla dzieci od pierwszego dnia życia, np.: Derma Eco Baby – Krem Ochronny dla Niemowląt bądź MomMe – Ochronny Parasol Od Słońca.

Jakie akcesoria zabrać ze sobą na spacer? 

Wybierając się na spacer warto mieć w zanadrzu butelkę z ciepłym mlekiem bądź gorącą wodą – tu sprawdzą się doskonale termobutelki bądź termos, który utrzyma odpowiednią temperaturę. Twojej uwadze polecamy – Pacificbaby Termobutelkę 3w1. Wygodę i komfort, nawet w najbardziej mroźne dni zapewni młodej mamie – mufka do wózka, która osłoni ręce. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyliście się w śpiworek do wózka – warto zainwestować w porządny egzemplarz, który posiada także wycięcia na pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu będziecie mogli zastosować go także w foteliku samochodowym. Możesz pomyśleć także o termoforze – zwłaszcza jeśli przewozisz dziecko autem, a następnie przekładasz malucha do wózka. Umieść termofor na czas jazdy w gondolce, dzięki czemu maluszek nie zazna szoku termicznego, po przełożeniu go do wózka. Pamiętaj, by podczas spaceru nie wyciągać malucha z wózka – możesz to zrobić tylko wówczas, jeśli sytuacja naprawdę będzie tego wymagać. Jeśli maluch domaga się jedzenia bądź zmiany pieluszki – poszukaj sklepu, galerii handlowej czy innego miejsca, gdzie unikniesz nadmiernego wychłodzenia niemowlaka.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będziemy bardzo wdzięczni jak udostępnisz go w social mediach 🙂